WhatsApp Mesaj Gizliliği Uygulamanın Başını Derde Sokabilir

5/5 - (1 vote)

Whatsapp, faaliyete geçtiği ilk andan itibaren büyük ilgi görmeyi başardı. Küresel çapta en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması haline geldi. Dünya genelinde milyarlarca kişinin kullandığı uygulama, uçtan uca şifreleme sistemi ile mesajların gizliliğini koruyor. Bu da oldukça büyük bir güven göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. Ancak Whatsapp mesaj gizliliği uygulamanın başını derde sokabilir. Aktarılan bilgilere göre mesajların devletler tarafından okunamaması, ileride Whatsapp’a büyük sıkıntılar çıkarabilir. Şimdi hep birlikte detaylara yakından bir göz atalım.

WhatsApp, uçtan uca şifreleme özelliğinden vazgeçmek istemiyor

WhatsApp, uçtan uca şifreleme özelliğinden vazgeçmek istemiyor
WhatsApp, uçtan uca şifreleme özelliğinden vazgeçmek istemiyor

Mesaj gizliliği şüphesiz her kullanıcı için önemlidir. Bu uygulama da hem kurumsal hem de bireysel hesaplar bulunuyor. Ayrıca sayısız grup mevcut. Dolayısıyla kimse içeriklerinin okunabilmesini istemez. Ancak ülkelerin almayı planladığı kararlar farklı bir doğrultuda ilerliyor.

İngiltere parlamentosunun uzun zamandır “Çevrimiçi Güvenlik Yasası”nı tartıştığı bilinmektedir. Söz konusu yasanın birincil amacının çocuk istismarının engellenmesi olduğu ifade ediliyor. Ayrıca yasanın artık son aşamada olduğu belirtilmektedir. Fakat Whatsapp’ın uçtan uca şifreleme özelliği bu yasa neticesinde sekteye uğrayabilir. Yeni yasa ile çocuk istismarı ile ilgili suçların dijital ortamda izlenebilmesi lazım. İşte uygulama ile Birleşik Krallık arasındaki olay bu noktada devreye giriyor. Uzmanlara göre ülkedeki bu karar diğer ülkelere de referans olabilir.

WhatsApp’ın CEO’su Will Cathcart, 2022 senesinin ortalarında bu konuya dair bir açıklama gerçekleştirdi. Bu açıklamalarda hiçbir ülkenin hükümetiyle hareket edilmeyeceğini ifade etti. Deneyimli CEO’ya göre Birleşik Krallık hükümeti kullanıcı mesajlarına erişmek istiyorsa, uygulamayı engelleyebilirdi.

Whatsapp CEO’su Will Cathcart, konuşmasında şunları söyledi:

“Dünyanın her yerindeki kullanıcılarımız güvenlik istiyor. Kullanıcılarımızın %98’i İngiltere dışında ve uygulama güvenliğini düşürmemizi istemiyorlar. Yakın zamanda İran’da engellendik. Liberal bir demokrasinin bunu yaptığını ise hiç görmedik.”

Uygulamadaki mesajların devlet tarafından okunamaması daha çok konuşulacağa benziyor. Bu gibi durumlarda Whatsapp ile anlaşılamazsa uygulamaya erişimin engellenmesi söz konusu olabilir. Whatsapp’ın net duruşunun değişip değişmeyeceğini ise yakın zamanda hep birlikte göreceğiz.

İlginizi çekebilir;

Yorum yapın