Son 2 ayın dibini gören gram altın şaşırttı! Altın yatırımcısını bekleyen kritik tehlike

Lütfen Oy Kullanın

Küresel piyasalarda ons altın fiyatındaki düşüş hareketi, iç piyasada gram altın yatırımcısını canından bezdirdi. Altın fiyatları son 2 ayın en düşük seviyelerine gerilerken, yatırımcılar artık yükseliş bekliyor. Haftanın ilk işlem gününde kısıtlı bir toparlanma yaşayan altın fiyatlarında yükseliş gelecek mi? Altın piyasası uzmanları, yükseliş bekleyen yatırımcılar için kritik gerçeği açıkladı. ABD Merkez Bankası FED’in enflasyondaki yükselişi durdurmak için faiz artışına deva edeceği beklentisi altın piyasasını olumsuz etkiledi. Uzmanlar FED’in yeni hamlesiyle altının belini kırabileceğini düşünüyor.

Altın Fiyatı Yükselecek Mi?

Altın piyasası son 2 ayın en düşük seviyesindeki hareketine devam ediyor. Yatırım dünyasında güvenli liman olarak görülen altın, son dönemde yatırımcısının beklentisinden uzak bir performans sergiledi. ABD’de enflasyon riskinin devam ettiğini gösteren FED tutanakları yayınlandı. Bunun üzerine FED Başkanları, şahin görünümü korurken piyasaya faiz artışı sinyalleri verdi. Faizlerin artması ve DXY’de yükseliş beklentisi ons altına tokat gibi darbe vurdu. Geçen haftaki kapanışta kademeli düşüş yaşayan ons altın fiyatı yeni haftaya da güçsüz başladı.

Usta Analistlerden Altın Yorumu

Usta Analistlerden Altın Yorumu

Ocak ayından beri ABD’nin sıkı para politikasına devam etmesi, küresel piyasalardaki risk iştahını azalttı. Ancak dolar endeksinin güç kazanmaya devam etmesi altın fiyatlarını aşağı yönlü baskılıyor. OANDA Kıdemli Piyasa Analisti Edward Moya, FED’den gelecek faiz açıklamalarına odaklanılması gerektiğini söyledi. Tecrübeli analist, şahin açıklamalarla birlikte FED’in faizleri artırmaya devam etmesi sonucunda ons altın fiyatında 1.800 dolara işaret etti. Kıdemli analist Moya, ons altın fiyatının 1.800 dolardan işlem görmesi durumunda altının can sıkıcı hale bürüneceğini ve 50 dolar daha kayıp yaşayabileceğini söyledi.

Altın Fiyatlarında Yüksek Volatilite

Altın piyasası uzmanı Everett Millman, altın piyasasında oynaklığın bitecek gibi gözükmediğini söyledi. Altın fiyatlarında yükseliş bekleyen yatırımcılara seslenen usta analist, altının doğası gereği panik ortamında bu tür hızlı hareketler olmasına rağmen şu anda çok güçlü bir taban olmadığını söyledi: “Ukrayna’da bir tırmanış olursa oldukça hızlı bir şekilde geri geleceği beklentisiyle altının 1.700 doların altına düştüğünü görürsem şaşırmam.”

İntibak
intibak.com'un kurucusu, 23 yaşında banka ve sigortacılık mezunu genç blogger. İlgimi çeken ve ilginizi çekeceğini düşündüğüm konuları paylaşıyorum.

Yorum yapın