SGK duyurdu! 10 yıl çalışıp emekli olmak mümkün! Bu haklarını bilenler yaş beklemeden emekli olabilir

Lütfen Oy Kullanın

Türkiye’de emeklilik mevzuatını düzenleyen Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) çok önemli bir duyuru geldi. Çalışanlar emeklilik hayali kurarken bir yandan da ne zaman emekli olabileceğinin hesabını yapıyor. Ancak Türkiye’de yürürlükte olan emeklilik sistemi içinde bazı çalışanlara çok özel şartlarda emekli olma hakkı veriliyor. Bu haklarını iyi bilen çalışanlar yaş şartı olmadan, çok düşük primler ile başvuru yapıp emekli maaşı almaya hak kazanıyor.

SGK mevzuatında hangi çalışanın hangi koşullarda emeklilik hakkı alabileceği açık bir şekilde yer alıyor. Emeklilik hesaplamalarında bazı özel koşullara dikkat edilmesi gerekiyor. Ön şartlı olarak uygulanan bu yollarla bazı çalışanlar diğerlerine göre çok daha kısa sürede sigortalı olup emekliye ayrıldıktan sonra emekli maaşı alabiliyor.

10 YIL ÇALIŞMAYLA EMEKLİ OLMA İMKANI

10 YIL ÇALIŞMAYLA EMEKLİ OLMA İMKANI

SGK son duyurusunda 10 yıl çalışma ile emekli olmanın yolunu açtı. Buna göre sigortalılar 10 yıl çalışmayla emekli olabilecek. Ancak bunun için SGK’nın belirlemiş olduğu bazı şartları yerine getirmek gerekiyor. Kamuoyunda malulen emeklilik olarak bilinen, sigortalı çalışanın iş gücü kaybına uğradığı durumlarda 10 yıl çalışmayla emeklilik hakkı veriliyor. Örneğin çalışan sigortalı olduktan sonra bir iş kazası geçirdiğinde veya ciddi bir hastalık sonrasında iş gücü kaybı yaşadığında 10 yılla emekli olabilecek.

10 YILLA EMEKLİ OLMA ŞARTLARI

SGK mevzuatlarına göre 10 yıl ile emekli olabilmek için kişiye kapsamlı bir araştırma yapılıyor. Bu kişinin kaza veya hastalık yüzünden iş gücü kaybının yüzde 60’ı geçmesi gerekiyor. SGK’ya başvuran sigortalı hastaneden aldığı sağlık raporunda yüzde 60’ın üzerinde iş gücü kaybı yaşadığını belgelemesi isteniyor. Bu raporu araştırıp onaylayan SGK emeklilik hakkı veriyor.

Ayrıca çalışanlara tanınan 10 yılla emeklilik için iş gücü kaybının sigortalı olduktan sonra gerçekleşmesine dikkat ediliyor. Buna ek olarak çalışanın en az 10 yıllık sigortalılık süresi ve 1800 prim günü toplaması şartı bulunuyor. Prim günü yeterli olmayanlar borçlanma hakkı varsa bu yolla prim günlerini tamamlayıp SGK’dan emekli maaşı alabiliyor.

İntibak
intibak.com'un kurucusu, 23 yaşında banka ve sigortacılık mezunu genç blogger. İlgimi çeken ve ilginizi çekeceğini düşündüğüm konuları paylaşıyorum.

Yorum yapın