Sevgili Yapmak Zina Mı?

Lütfen Oy Kullanın
Sevgili yapmak zina mı? Sevgilinin olması zina mıdır?

İnsan ilişkilerinde sorgulanması en fazla yapılan konulardan biri olan sevgili yapmanın zina boyutu olup olmadığıdır. Birçok kadın ve erkek duygusal olarak bir şeyler yaşayabildikleri zaman dini boyutu da düşünmektedir. İslam dini hoşgörü temelli bir din olduğundan dolayı insan ilişkilerinin seviyeli bir şekilde yaşamasını ön görmekle birlikte duygusal ilişkileri de yasaklamamaktadır.

Kadın ve erkek sevgi ve saygı çerçevesinde birbirlerine maddi ve manevi zarar vermeden duygusal ilişki yaşayabilmektedir. Kadın ve erkeğin birbirlerine karşı hoşlantı hissetmeleri ve muhabbet kurmaları kadar doğal bir ilişki şekli olmadığından dolayı sevgili olmak zinaya girmemektedir.

Sevgili Yapmak Zina Mı?

Sevgili Olurken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kadın ve erkeğin gönül muhabbeti yaşarken birbirlerine karşı saygı çerçevesinde davranmaları gerekir. Birbirlerine karşı saygılı olan kendini bilen insanların sevgileri daima daha kalıcı olmaktadır. Birbirlerini insan olarak gören, empati kurabilen kadın ve erkekler gönül muhabbetlerini uzun süre devam ettirebilirler. Sonsuz bir aşkla sevgili olmak her kadın ve erkeğin hayali olduğundan dolayı sevgililerin birbirlerinin kişisel sınırlarına göre davranmaları gerekir.

Sevgili Zina Mı?

Kadın ve erkek yapısı duygusal ve fiziksel olarak birbirlerinden farklı olduğundan dolayı sevgililik ilişkilerinde bakış açısı farklı olur. Kadın ve erkeklerin sevgili olmadan önce arkadaş olarak uyuşmaları gerekir. Birbirleri arasında uyum olan kadın ve erkekler daha çabuk birbirlerine ısınıp birbirlerine karşı hoşlantı hissederler. Aralarında karşılıklı hoşlantı olan kadın ve erkekler uyumlu birer sevgili olurlar.

Sevgili Olmanın Dini Boyutu

Kadın ve erkeklerin dinen bir arada fiziksel temasta bulunması caiz değildir ama sevgili olması yasak değildir. Kadın ve erkeğin hoşlantı ilişkilerini saygı çerçevesinde sevgili olarak yaşadıktan sonra İslami şartlara göre evlenmeleri caiz bir durumdur.

Kadın ve erkeğin hoşgörü ve saygı çerçevesinde birbirlerini tanıyarak güzel vakit geçirmeleri gayet normal ve caiz bir durumdur. Karşılıklı olarak iki kişi arasında gelişen gönül muhabbeti ileride kurulacak aile ortamı da sağlıklı ve mutluluk temelli olur.

Saygı Çerçevesinde Sevgili Olmanın Önemi

Kadın ve erkeklerin birbirlerine karşı duydukları gönül muhabbetinin saygı çerçevesinde olması hem kişisel hem toplumsal hem de dinen hiçbir sakıncası olmamaktadır. Farklı sebeplerle bir araya gelip tanışan insanlar birçok faktörü göz önünde bulundurarak birbirlerine karşı hoşgörülü davranarak uyumlu oldukları anda sevgili olurlar. Birbirlerine karşı hoşgörülü bir şekilde saygı çerçevesinde sevgili olan kadın ve erkekler mutlu evliliğin temelini atarlar.

Sevgilinin olması zina mıdır?

Saygı çerçevesinde kurulan muhabbet sadakatle birleşince kadın ve erkeği sonsuza kadar bir arada tutacak bir evlilik yaşamalarını sağlar. İnsan ilişkilerinin vazgeçilmez kuralı olan empati ve saygı kavramları iki sevgili arasında da olmazsa olmaz iki kavramdır. Birbirlerine saygıyla yaklaşan karşısındaki kişinin duygularını anlamak için empati yapan sevgili maddi ve manevi olarak sevdiğine zarar vermeden ilişki yaşar. Sevgili olmak birbirlerine maddi ve manevi zarar vermeden karşılıklı saygı çerçevesinde olduğu zaman zina sayılmamaktadır.

Aralarında gönül muhabbeti olan kadın ve erkeklerin birbirlerini önemseyerek empati kurarak birbirilerine saygı çerçevesinde aşk beslemeleri onları zina ve günahtan koruyarak sonsuza kadar mutlu bir birliktelik yaşamalarını sağlar.

Eski Sevgiliyi Merak Ettirme Yolları
İntibak
intibak.com'un kurucusu, 23 yaşında banka ve sigortacılık mezunu genç blogger. İlgimi çeken ve ilginizi çekeceğini düşündüğüm konuları paylaşıyorum.

Yorum yapın