Riskli binalarda oturanlar dikkat! Bina güçlendirme daire başı ne kadar tutuyor?

Lütfen Oy Kullanın

Kahramanmaraş merkezli depremler Türkiye’nin dört bir yanında büyük üzüntü ve korku yarattı. Büyük felaket sonrası deprem bilincinin arttığı ülkemizde fay hatları ve binaların depreme dayanıklılığı konuşulmaya başlandı. Pek çok kişi yaşadığı binanın depreme dayanıklı olup olmadığını araştırmaya devam ediyor. Bina risk analizi yaptırmak isteyenler belediyelere başvuru yaparak binanın güçlü olup olmadığını öğreniyor.

Kahramanmaraş deprem felaketi yüzünden can kaybı 44 binin üzerine çıkarken Türkiye’nin dört bir yanında bina kontrolleri hızlandı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Tüm Türkiye’de incelenen 1 milyon 316 bin binada, 534 bin bağımsız bölüm ve 173 bin binanın ağır hasarlı, yıkık veya acil yıkılacak olduğunun tespitini yaptık.” dedi. Belediyelere olan risk analizi başvuruları artarken, bir binayı depreme karşı güçlendirme maliyeti de merak konusu oldu.

Bina Risk Analizini Belediyeler Yapıyor

Depremin yarattığı üzüntü ve korkunun ardından belediyelere bina inceleme başvurusu yapanların sayısı her geçen gün artıyor. Kentsel dönüşüme girmesi gereken binalar için itilaflar büyük ölçüde sona ermeye başladı. Daha önceden kolonları veya kirişleri kesilmiş binaların depreme güçlü hale getirilmesi gündem oldu. Marmara Bölgesi başta olmak üzer pek çok apartmanda deprem güvenliği toplantıları düzenleniyor. Bu ortamda güçlendirilmesi gereken binalar ve bina güçlendirme maliyeti araştırılan konuların başında geliyor.

Yeniden Yapım Maliyetinin Yüzde 40’ı

Yeniden Yapım Maliyetinin Yüzde 40'ı

Deprem Güçlendirme Derneği (DEGÜDER) Başkanı Sinan Türkkan, vatandaşların merak ettiği soruları yanıtladı. Riskli binaların yüzde 70’inin güçlendirme ile kurtulabileceğini söyleyen Türkkan, çalışmaları “Önce kolon içerisindeki donatılar tespit edildi ve donatılardan sonra demir olmayan bölgeden karotlar alındı. Sıyırmalar yapıldı, temelle ilgili analizler yapıldı. Zeminle ilgili etüt yapıldı. Bu bina da güçlendirilecek bir bina olarak projelendirildi.” ifadeleriyle özetledi.

Ortalama 250 Bin TL Tutuyor

Bina güçlendirmede son yıllarda sıklıkla kullanılan ve ekonomik olan karbonfiberle güçlendirmeden bahseden Türkkan işlemin maliyetini açıkladı: “Güçlendirmenin kendisi aşağı yukarı daire başı 250 bin TL mertebesinde tamamlanmış olacak. Ancak vatandaş burada bu çalışma yapıldıktan sonra doğramalarını değiştirmek istiyor. Yerdeki parkesini değiştirmek istiyor. Bununla ilgili de daire başı 100-150 bin TL’lik ilave maliyet geliyor.”

İntibak
intibak.com'un kurucusu, 23 yaşında banka ve sigortacılık mezunu genç blogger. İlgimi çeken ve ilginizi çekeceğini düşündüğüm konuları paylaşıyorum.

Yorum yapın