Resmi kurumlara borcu olanlar dikkat! Onaylanan borç yapılandırma paketi hangi borçları kapsıyor?

Lütfen Oy Kullanın

Kamu kurum ve kuruluşlarına borcu bulunan milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren borç yapılandırma düzenlemesi yürürlüğe girdi. Devlet tarihinin en büyük ve en kapsamlı yapılandırma paketinin detayları merak ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun detayları açıklandı.

Devlete borcu olanlar için önemli bir fırsat olan borç yapılandırma düzenlemesi, 31 Aralık 2022 öncesindeki borçların 48 ay taksitle ödenmesini kolaylaştırıyor. Ayrıca 2 bin liranın altındaki borçlar da bu düzenleme sayesinde tamamen silinecek ve ödenmiş sayılacak. Yapılandırma için başvurular 31 Mayıs’ta ilk taksit ödemeleri ise 30 Haziran’da başlayacak.

PEŞİN ÖDENEN BORÇLARA İNDİRİM UYGULANACAK

PEŞİN ÖDENEN BORÇLARA İNDİRİM UYGULANACAK

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun adıyla Resmi Gazete’de yayımlanan borç yapılandırma paketi araştırılıyor. Devlete borcu olanları yakından ilgilendiren bu düzenlemeyle 31 Aralık 2022 öncesine ait borçlar 48 taksitte ödenebilecek. Yapılandırma için başvurular 31 Mayıs’ta ilk taksitlerin ödenmesi ise 30 Haziran’da başlayacak.

Yapılandırılan borçların peşin ödenmesi durumunda yurt içi tüfe tutarının yüzde 90’ından vazgeçilecek. Yapılandırılan borç idari para cezasıysa asıl alacaktan da yüzde 25 oranında indirim sağlanacak. Vergi dairelerindeki 2 bin liranın altındaki borçlar silinip ödenmiş sayılacak.

DEPREM BÖLGESİNDE HACİZLER KALDIRILACAK

Depremzedelerin kullanılmayacak hale gelen ev ve araçlarının üzerindeki hacizler kaldırılacak. Bu tür mülklere ilişkin vergi ve katkı payları ile varsa bu alacaklara ilişkin feri alacakları terkin edilecek, taşıt üzerindeki vergi daireleri tarafından konulan hacizler iptal edilecek. Alkollü ve uyuşturucuyla araç kullanmak, drift yapmak ve ölümlü kazaya sebebiyet vermek dışında sürücülere uygulanan trafik para cezalarına istinaden verilen ceza puanları silinecek.

Kurumlar vergisi mükelleflerine daha önce sağlanmış indirim ve istisna tutarları üzerinden bir defaya mahsus yüzde 10 ek vergi getirilecek. Deprem bölgesindeki vergi mükellefleri ise ek vergiden muaf tutulacak. Devlet tarihinin en kapsamlı borç yapılandırma düzenlemesi Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girdi. Yapılandırma başvuruları için 31 Mayıs 2023 tarihi verildi.

İntibak
intibak.com'un kurucusu, 23 yaşında banka ve sigortacılık mezunu genç blogger. İlgimi çeken ve ilginizi çekeceğini düşündüğüm konuları paylaşıyorum.

Yorum yapın