Resmi Gazete’de Yayımlandı! Orta Gelirliye 0.69 Faiz ve 15 Yıl Vadeli Konut Kredisi

Lütfen Oy Kullanın

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından geçtiğimiz aylarda duyurulan Yeni Konu Finansman Programı, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Yürürlüğe giren programa göre orta gelirliye uygun koşullarda kredi çekerek ev sahibi olma imkanı verilecek. Bu kapsamda sıfır ev almak isteyen orta gelirliler için 15 yıl vadeli 5 milyon liraya kadar kredi imkanı doğdu. Sadece sıfır evleri kapsayan konut kredisinde faiz oranları ise kullanılan kredi limitine göre değişiklik gösteriyor.

Yeni Konut Finansman Programı

Yeni Konut Finansman Programı

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığının “Yeni Konut Finansman Programına İlişkin Karar”ı sonrası konut kredisi resmen uygulamaya geçti. Daha önce satılmamış sıfır evler, bu finansman kapsamına alınacak. Henüz başlamamış veya yapımı devam eden konut projeleri de bu kapsamda değerlendirilecek. Tamamlanma oranı için gayrimenkul değerleme uzmanlarının hazırlayacağı raporlar baz alınacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yürürlüğe giren Yeni Konut Finansman Programı ile konut kredisi verilecek şehirler farklı sınıflara ayrıldı. Bu kapsamda İstanbul tek başına birinci bölge seçilirken, ikinci bölgede Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla yer alıyor. Birinci ve ikinci bölge dışında kalan tüm iller, 3. bölge olarak sınıflandırılacak. Orta gelirliye uygun koşullarda ev sahibi olma imkanı veren Yeni Konut Finansman Programı şartları ve detayları netlik kazandı.

Orta Gelirliye Sıfır Konut Projesi Şartları Nelerdir?

Bütçesine uygun koşullarda ev satın almak isteyen orta gelirliler için Yeni Konut Finansman Programı hayata geçti. Bu kredi kampanyasından yararlanabilmek için hanedeki eşin üstünde konut olmaması ve son 1 yıl içinde konut satmamış olmak şartları bulunuyor. Ayrıca başvuru sahibinin 1 yıl boyunca o ilde ikamet şartı aranırken, krediyle satın alınan evler 5 yıl boyunca satılamayacak.

Yeni konut kredisinin faiz oranları da merak konusu oldu. Programa göre 15 yıl vadeli krediler için 5 milyon liraya kadar finansman desteği sunuluyor. Kredinin faiz oranı çekilen tutara göre değişiklik gösterecek. “Yeni Konut Finansman Programına İlişkin Karar” neticesinde 2 milyon liraya kadar krediler için yüzde 0.69, 2-4 milyon lira arası krediler için yüzde 0.79 faiz oranı uygulanacak.

İntibak
intibak.com'un kurucusu, 23 yaşında banka ve sigortacılık mezunu genç blogger. İlgimi çeken ve ilginizi çekeceğini düşündüğüm konuları paylaşıyorum.

Yorum yapın