PTT 2250 TL Yardım Başvurusu

5/5 - (1 vote)

PTT 2250 TL Yardım Başvurusuna Nasıl Katılırım? Nasıl Başvurulur?

PTT 2250 TL Yardım Başvurusu

PTT, Aile Sosyal Bakanlığı katkıları ile 18 yaşından büyük gençlere 2250 TL ödeme yapmaktadır. Bu ödemeler dar gelirli ve ihtiyaç sahibi gençlere düzenli olarak yapılmaktadır. 2023 yılında geçim zorluğu çeken gençler, PTT şubelerine gitmek ve kimlik kartları ile birlikte başvuru yapmak suretiyle 2250 TL’ye kadar ödeme alabilirler. Başvuru şartları ve ödeme tarihleri belirlenmiştir. Bu yardım, Gençlik Bakanlığı ve PTT işbirliğiyle, 18-26 yaş arası gençlere verilmektedir. Başvuru yapan gençlere doğrudan PTT hesabından ödeme yapılmaktadır. Başvuruda herhangi bir şart yoktur, sadece en yakın PTT şubesine gitmek ve kimlik kartı ile birlikte başvuru yapmak yeterlidir.

PTT ve Bakanlıktan Yeni Yardım Kalemi

PTT, gençlik ve spor bakanlığı ile işbirliği yaparak, acil nakit ihtiyacı olan ve geçinmekte güçlük çeken gençlere yönelik yeni bir yardım kalemi açtı. 18 ile 26 yaş arasındaki gençler, başvuru koşullarına uygun olarak başvuruda bulunmaları halinde, PTT tarafından 2250 TL’ye varan sosyal destek ödemesi alabilecekler. Bu ödeme tamamen karşılıksız ve geri ödemesiz olarak yapılıyor. Başvuru şartları bakanlık tarafından açıklanmıştır. Bu ödeme sadece Türk vatandaşı olan gençler tarafından kullanılabilmektedir.

2250 TL Yardımdan Yararlanabilmek İçin Gerekli Olan Koşullar Nelerdir?

PTT ve Gençlik Bakanlığı tarafından verilen 2250 TL’lik sosyal yardım ödemesi için başvuruda bulunmak isteyen kişilerin yerine getirmesi gereken şartlar belirlendi. Bu şartlar şunlardır:

  • Yardım alacak kişinin Türk vatandaşı olması gerekmektedir. Bu ödemeden yararlanamayacaklar arasında ikinci bir devlet uyruğu olanlar yer almaktadır.
  • Yardım almak isteyen kişinin ikamet adresi Türkiye sınırları içinde olmalıdır.
  • Yardım alacak olan gencin yaş aralığı 18 ile 26 arasında olmalıdır.
  • Aynı evde yaşayan kamu çalışanı veya özel sandıklara mensup çalışanlar bu yardımdan faydalanamamaktadır.
  • Devlet yurtlarında yaşayanlar, çocuk bakımevlerinde yaşayanlar ve askerler bu yardım parasından faydalanamazlar.
  • Hane içinde kişi başına düşen toplam gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması gerekmektedir.

Sosyal yardım ödemesi için başvurular, Gençlik Bakanlığının resmi internet sitesi üzerinden yapılıyor. Gençler, e-devlet platformu aracılığıyla başvuru yapabilir ve ödeme alabilirler. Başvurular T.C kimlik numarasına göre kabul edilmektedir. Yardıma son başvuru tarihi 31 Ocak 2023 olarak belirlenmiştir. Kimlik kartı ile birlikte PTT şubelerine başvuran kişilere nakit para desteği verilecektir. Bu destek, salgın sırasında ve sonrasında dünya genelinde yaşanan olaylar ve ekonomik kriz sonrasında birçok kişinin sıkıntılar yaşaması nedeniyle ailelere verilmektedir.

Elektrik Faturası Yardımı Gibi Düşünülebilir

Bu yardımdan yararlanabilmek için öncelikle, PTT şubelerine başvuruda bulunulması gerekmektedir. Yardım, sadece ihtiyacı olan ailelere yapılacaktır. Başvuruda bulunmak isteyen ailelerin, aileye giren gelir ve ailedeki birey sayısı gibi bilgilerinin değerlendirilmesi gerekmektedir. Aileye giren tüm gelirler toplanır ve sonra toplam birey sayısına bölünür. Bu işlem sonucunda çıkan kişi başına düşen gelir değerlendirilir. Kişi başına düşen gelirin, asgari ücretin yarısından ya da daha az olması gerekmektedir.

İntibak
intibak.com'un kurucusu, 23 yaşında banka ve sigortacılık mezunu genç blogger. İlgimi çeken ve ilginizi çekeceğini düşündüğüm konuları paylaşıyorum.

Yorum yapın