Prefabrik evlere yoğun talep! Prefabrik ev yapana devletten 200 bin TL destek

Lütfen Oy Kullanın

Kahramanmaraş merkezli depremler 11 ilde büyük yıkıma yol açtı. Son bilgilere göre 42 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği deprem felaketinde 100 binin üzerinde bina kullanılamaz hale geldi. Deprem sonrasında betonarme binalarda oturanlar farklı alternatiflere yöneldi. Bu süreçte evinin sağlam olup olmadığı konusunda şüpheye düşenler prefabrik evlere olan talebi arttırdı. Prefabrik evlerin nasıl yapıldığı ile ilgili araştırmaları hızlandıran vatandaşlar bir yandan da bu konuda devlet desteği olup olmadığını merak ediyor. Prefabrik ev yapana devletten 200 bin liraya kadar destek veriliyor.

Prefabrik Evlere Talep Arttı

Deprem felaketinin yaratmış olduğu korku sebebiyle pek çok kişi betonarme binalar yerine farklı alternatifleri tercih etmeye başladı. Hazır olarak panel duvardan oluşan prefabrik evler, su tesisatından çatı kolonlarına kadar fabrikada üretiliyor. Fabrikadan hazır halde çıkan prefabrik evler sadece sahada montajı yapıldıktan sonra kullanıma hazır hale geliyor. Prefabrik evler uzun imalat sürelerini kısalttığı ve işçilik maliyetlerini de düşürdüğü için son dönemde en çok ilgi gören yapılar haline geldi.

Depreme Karşı Dayanıklı Yapılar

Depreme Karşı Dayanıklı Yapılar

Önceden isteğe bağlı olarak planlanıp üretilen prefabrik evler, tüm ihtiyaçları rahatlıkla karşılayabilecek özellikler taşıyor. Deprem yüzünden daha korunaklı binalara taşınmak isteyenler, depreme ve toprak kaymasına dayanıklı prefabrik evleri tercih ediyor. Çevre dostu olarak da bilinen prefabrik evlere yoğun talep olsa da fiyat avantajı sağlaması dikkat çekiyor. Her geçen gün artan prefabrik ev talebiyle birlikte sadece deprem bölgesinde değil İstanbul’da da bu yapılar ilgi görüyor.

Prefabrik Ev Yapana Nakdi Destek

Ev sahibi olmanın hayalini kuran dar gelirli vatandaşlara devletten nakdi destek yapılacağı açıklandı. Prefabrik ev yardımı adıyla verilen bu destek Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kapsamında hayata geçiyor. Maddi durumu yetersiz olan vatandaşlar, prefabrik ev yaptırmak istediğinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden nakdi destek alıyor. Muhtaçlık sınırı altında yaşayan ve gerekli şartları taşıyan hanelere 200 bin TL’ye varan prefabrik ev desteği veriliyor.

İntibak
intibak.com'un kurucusu, 23 yaşında banka ve sigortacılık mezunu genç blogger. İlgimi çeken ve ilginizi çekeceğini düşündüğüm konuları paylaşıyorum.

Yorum yapın