Kedi Yaşı Nasıl Hesaplanır?

5/5 - (1 vote)

Kedi yaşı nasıl hesaplanır? Köpek yaşı nasıl hesaplanır?

Kedi Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Yaklaşık 10 bin yıldır dünyada bizlerle beraber yaşayan kedilerin yaşları insanlardan farklıdır. Kedilerin yaşını hesaplarken insan yaşı hesaplar gibi hesap yapılamaz. Kedilerimizin yaşını bilmek bize birçok avantaj sunmaktadır. Yaşını bildiğimiz kedilere daha iyi muayene yapılabilir, daha iyi beslenebilir, daha iyi iletişim kurulabilir. Bunların yanı sıra kedinizin yaşını bilmeniz ona karşı nasıl davranmanız gerektiğini de etkiler. Kedimizin yaşını hesaplarken birçok etmen göz önünde bulunması gerekir. Irkını, gözlerini, kemi yapısını iyi bilmeniz yaşını hesaplarken sizlere çok yardımcı olacaktır.

Kedi Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Kedi yaşı hesaplarken en çok kullanılan yöntem kedinizin bir insan ile yaşarken geçirdiği her bir insan yılının kedi yaşında yedi yıla eşdeğer olmasıdır. Bu sayede kediniz sizinle kaç yıl geçirdiyse bu yılı yedi ile çarpıp kedinizin yaşını rahatlıkla bulabilirsiniz. Bunu yaparken kedi yaşı hesaplama tablosundan da yardım almanız işinizi çok kolaylaştıracaktır. Kedilerin yaşları tabi ki de insanlar kadar uzun olamıyor. Kedilerin yaşantısı ortalama 15 yıldır. Tabi ki de bu yaş kedinin yaşadığı yere, beslenme şekline, bakım biçimine göre artıp alabilir. Eğer kedinize iyi bir yaşantı sağlayabilirseniz uzun yıllar sizinle beraber yaşantılarını sürdürebilirler.

Kedi Yılı Hesaplama Takvimi

Eğer kediniz doğumundan itibaren sizinle yaşıyorsa yaşını hesaplarken çok basit birkaç matematik işlemi yapmanız yeterli olacaktır. Kedi yaşı hesaplarken her zaman kafalar karışır çünkü kedilerin yaşı insanlarınki gibi artmaz. Her geçen yıl kedilerin büyüme hızı azalır bu nedenle net bir yaş hesaplama yöntemi bulunmamaktadır. Şu an kullanılan yöntem ile kedilerin yaşları şu şekilde hesaplanır.

Kediniz doğduğundan ilk geçirdiği ilk yılda gelişimi ortalama 15 yaşındaki bir insan ile eşdeğer olacaktır. İlk yıldan sonra ikinci yılda ise kediniz 9 yıl daha büyümüş olacaktır. Üçüncü yıldan itibaren kedilerin dünyada geçirdiği her bir yıl kedi yaşında 4 yaşa eşdeğer olacaktır.

Kedinin Yaşını Tahmin Etme Yöntemleri

Kedilerin yaşını tahmin etmek için birçok yöntem bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

Dişler: Kedinizin dişleri yaşını tahmin etmeniz konusunda sizlere çok yardımcı oluyor. Bir yavru kedini ağzında 26, yetişkin bir kedini ise 30 tane dişe sahip olduğu bilinir.

Gözler: Kedinizin gözlerinin iriliği sayesinde yaşının tahminini yapabilirsiniz. İrilik arttıkça kedinizin yaşı da artmaktadır.

Kemikleri: Kedilerin kemik yapısı da insanlar gibidir. Yaşları arttıkça kemikleri zayıflamaya başlar ve bu nedenle kediniz daha az hareket eder. Az hareket eden kedi olgun bir kedidir.

Kasları: Kedinizin kaslarının gelişimi de kedinizin yaşını tahmin ederken çokça tercih edilen bir yöntemdir. Kedinin kasının gelişimi arttıkça yaşı da artmaktadır. Kedinizin yaptığı hal ve hareketler sayesinde kaslarının güçlü olup olmadığını rahatlıkla anlayabilirsiniz. Eğer çok hareketli ise küçük, yavaş ama sert hareket ediyorsa yetişkin bir kedidir.

Dudak Çatlamasına İyi Gelen Kremler Nelerdir? yazımız ilginizi çekebilir.

İntibak
intibak.com'un kurucusu, 23 yaşında banka ve sigortacılık mezunu genç blogger. İlgimi çeken ve ilginizi çekeceğini düşündüğüm konuları paylaşıyorum.

Yorum yapın