Karnesi İyi Olan Öğrencilere Devletten Yardım

5/5 - (1 vote)

Karnesi İyi Olan Öğrencilere Devletten Yardım

Karnesi iyi olan öğrencilere yardım başvurusu yapma imkanı bulunuyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklama ile okullarında dereceye giren öğrencilere başarı desteği verilecek. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bu konuda gerekli çalışmaları yaparak alt yapısını hazırlıyor. Buna göre ilk, ortaokul ve lise de okuyan öğrencilerden okulda dereceye giren ilk üç öğrenciye asgari ücretin %60’ı kadar destek verilecek.

İlkokul, ortaokul ve lise de okuyan öğrencilerin yanı sıra devletin belirlediği 500 üniversiteye girmeyi başaran öğrencilere de çeşitli destekler veriliyor. Devletten sosyal yardım alan ailelerin başarılı öğrencilerini teşvik etmek amacıyla bu destek veriliyor. Sosyal yardım alan ailelerin çocukları gerekli şartları taşıdıkları takdirde 5,104 TL destek almaları mümkün oluyor. Ayrıca meslek liselerini bitiren ve meslek edindirme kursuna giden öğrencilere de net asgari ücret kadar devlet tarafından destek veriliyor. Bu yardım nasıl alınır, başvurusu nasıl yapılır konularındaki detaylar yazımızın devamında yer alıyor.

Karnesi İyi Olan Öğrencilere Devletten Yardım Başvurusu

Karnesi İyi Olan Öğrencilere Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başarılı öğrencileri teşvik etmek ve desteklemek adına yapılacak yardımlar için devlet tarafından 1,5 milyar liralık bir bütçenin ayrıldığı açıklandı. Karnesi iyi olan öğrencilere yardım başvurusu nasıl yapılır araştırması yapılan açıklamalar ile aileler tarafından yapılmaya başlandı. Yardım için başvuruların e-devlet üzerinden yapılması bekleniyor. Cumhurbaşkanı tarafından bu açıklama yapılmış olsa da henüz alt yapısının tamamlanmadığı görülmektedir. Altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından başvuru yapılacak adresin linkini buradan sizlerle paylaşacağız.

Devletten karnesi iyi olan öğrencilere yardım, nasıl başvurulur?

Siz de başvuru linkini kontrol için kendi e-devletinize girerek sorgulamayı sık sık yapabilirsiniz. Yapılacak yardımlarla öğrencilerin başarılarını devam ettirmeleri amaçlanıyor. Bunun yanında hazırlanan program çerçevesinde öğrencilerin bilim, sanat ve spor alanlarında yapacakları çalışmalarda da yardım almaları mümkün olacak. Bu şekilde öğrencilerin başarılarını devam ettirmelerinin yanında devletin de gelişmesi amaçlanıyor. İyi yetişmiş ve devletin ilerlemesine katkı sağlayacak kişilerin yetişmesi amaçlanıyor. Bu yardımın şu şekilde verilmesi planlanıyor

  • İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin okullarında ilk üçe girmeleri ile yılda iki kez bu yardımı almaları mümkün olacak
  • Güz ve bahar dönemlerinde öğrenciler iki ayrı karne alıyorlar. Bundan dolayı da öğrencilere her dönem için ayrı olarak yılda iki kez bu yardım yapılacak.
  • Üniversite öğrencilerinin de yardımı YÖK tarafından belirlenmiş 500 üniversiteden birine girmeleri halinde almaları mümkün oluyor.
  • Meslek lisesini bitiren öğrenciler okul sonrası meslek edindirme kurslarına devam ederek yardım alacaklar.

Karnesi İyi Olan Öğrencilere Yardım Başvurusu Şartları Nelerdir?

Karnesi iyi olan öğrencilere yardım başvurusu şartları nelerdir araştırıldığında en önemli şartın bu öğrencinin sosyal yardımlardan yararlanan ailenin çocuğu olmasıdır. Maddi açıdan sıkıntı yaşayan aileleri devlet çeşitli yardımlarla desteklemektedir. Ailelerin yaşadıkları maddi sıkıntıları aşabilmeleri için verilen pek çok sosyal yardım bulunuyor. Bu yardımlardan birini alan ailenin çocuğu okulunda başarılı ile ilave olarak karnesinin iyi olması ile verilen yardımı alabiliyorlar.

Karnesi İyi Olan Öğrencilere Yardım Başvurusu Şartları Nelerdir?

Karnesi iyi olan öğrencilere bir güz bir de bahar döneminde olmak üzere iki kez verilecek olan yardım asgari ücretin %60’ı olacak. Asgari ücret 2023 yılında 8500 TL olarak belirlendi. Buna göre de yapılacak yardımın miktarı 5,104 TL oldu. Yılda iki kez alınacak bu yardım ile öğrencilerin okul masraflarının karşılanması ve başarılarının ödüllendirilmesi amaçlanıyor. Bu yardımdan yararlanmak isteyen öğrencilerin şu şartları taşımaları gerekiyor.

  • 81 ilde bulunan devlet okullarında okuyor olmalılar
  • İlkokul, ortaokul ve liselerde okuyan öğrencilerin okullarında dereceye girmeleri gerekiyor.
  • Okulunda derslerinde gösterdiği başarı ile il üçe giren ve bu sayede onur belgesi alan öğrencilere karşılıksız olarak yardım veriliyor
  • YÖK tarafından belirlenmiş 500 üniversiteden birinde okuyan başarılı öğrenciler de bu destekten yararlanabiliyorlar
  • Bu yardım sosyal yardım alan ailelerin çocuklarına verilmek üzere hazırlandı. Sosyal yardım alan aileler başvuruyu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına yapabiliyorlar

Karnesi İyi Olan Öğrencilere Yardım Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Sosyal devlet olmanın özelliği ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarına çeşitli yardımlar yapmaya devam ediyor. Hazırlanan bu destek paketi ile binlerce öğrencinin ve onların ailelerinin yardım alabilmeleri mümkün oluyor. Açılacak olan yardım başvuru paneli üzerinden yapılacak başvuruların sonuçları ortalama 15 gün içinde sonuçlanması bekleniyor. 15 gün içinde başvurusu sonuçlanmayan kişiler bulundukları ilin Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine giderek başvuruları hakkında bilgi alabiliyorlar. Başvuruların e-devlet üzerinden yapılması planlanıyor. Bunun yanında internete erişim sağlayamayan kişiler bulundukları ilin Sosyal yardımlaşma vakfına ya da sosyal yardım müdürlüklerine giderek başvurularını yapabiliyorlar.

Karnesi İyi Olan Öğrencilere Yardım Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Karnesi iyi olan öğrencilere yardım başvurusu ne zaman sonuçlanır incelemesinde sonucun iki hafta içinde alınması bekleniyor. Başvuru sırasında verilecek olan telefon numarasına başvurunun sonucu bildirilecek. Ayrıca e-devlet üzerinden de başvurunun ne durumda olduğunu sorgulamak mümkün oluyor. Başvurunun olumlu sonuçlanması için öğrencinin okulunda ilk üçe girmesi ve ailenin sosyal yardım alıyor olma şartlarının mutlaka yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartları taşımayan kişilerin başvurularının olumlu sonuçlanması beklenmiyor. Başarılı öğrencilerin ayrıca spor, sanat ve bilim çalışmaları için de destek almaları hazırlanan bu destek paketi ile mümkün olacak.

Devletin Öğrencilere Yardım Parası

İntibak
intibak.com'un kurucusu, 23 yaşında banka ve sigortacılık mezunu genç blogger. İlgimi çeken ve ilginizi çekeceğini düşündüğüm konuları paylaşıyorum.

Yorum yapın