Kadın Subay Nasıl Olunur?

4.2/5 - (25 votes)

Kadın subay nasıl olunur? Askerlik mesleği Türkiye’de birçok kişinin hayallerini süslemektedir. Bilindiği üzere sadece erkekler değil, kadınlar da astsubay ya da subay olabilmektedir. Dolayısıyla pek çok kadın her sene nasıl bu mesleği yapabileceklerini, maaşlarını ve şartlarını incelemektedir. 

Kadın Subay Nasıl Olunur?

Subay Nasıl Olunur?

Kadın astsubay nasıl olunur konusuna gelmeden önce ana hatları ile nasıl subay olunduğunu bilmeniz gerekir. Bunun için iki farklı yöntem olup ilki lisedir. Askeri lisede eğitim alarak bu rütbeye ulaşılabilir. Bunun için ilgili liselerin sınavına girilmesi gerekir.

Buradan mezun olunduktan sonra kara, deniz ya da hava komutanlıklarına müracaat edilebilmektedir. İkinci koşulu ise üniversite mezunları için geçerlidir. Eğer herhangi bir 4 senelik lisans mezunu olunmuşsa, belirli sınavlara girilebilmektedir.

Kadın Subay Nasıl Olunur?

Birçok kadın meslek hayatına askerlikte yön vermek istemektedir. Bu nedenle kadın subay olma şartları sık sık sorulmaktadır. Bunun için ilk olarak ilan tarihleri takip edilmelidir. Bu bakımdan Milli Savunma Bakanlığı’nın https://personeltemin.msb.gov.tr/ adresi düzenli olarak incelenmeli, başvurular kaçırılmamalıdır.

Başvuru tarihleri kaçarsa, asker olmak isteyenler diğer alımları beklemek durumunda kalır. Başvurular ilgili tarih aralıklarında online olarak yapılabilir. Şartları taşıyanlar, başvuru formunu doldurabilir. Doğru başvuru yapılmazsa bu kabul edilmeyebilir.

Adalet Dgs Geçiş Bölümleri yazımız da ilginizi çekebilir.

Müracaatlar böylece yapılınca, başvuru merkezinde kayıt edilir. Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası aday numarası olarak kullanılır. Başvuru formu doldurulduktan sonra, bilgiler son tarihe kadar güncellenebilir. Bu süreçte yanlış beyan yapıldığının kanıtlanması halinde, geçersiz sayılacağı unutulmamalıdır.

Kadın subay olma şartları sağlanıyorsa, başvuru da yapılmışsa lisans eğitimi alınabilir. Harp Okullarına kayıt yaptırabilmek için 20 yaş sınırı vardır. Lakin üniversite mezunu kişiler, 27 yaşına kadar subaylık başvurusu yapabilmektedir.

Şayet yüksek lisans yapılmışsa söz konusu süreç 32 yaşına kadar uzamaktadır. Ayrıca Harp okullarına girmek isteyenlerin Kamu Personeli Seçme Sınavına da girmesi gerekir. KPSSP3 türünden, en az 60 alınmalıdır.

Kadın Subay Nasıl Olunur?
Kadın Subay Nasıl Olunur?

Kadın Subay Olma Şartları

Subay olmanın belirli şartları vardır. Bunlar boy ve vücut indeksi bakımından değişkenlik gösterir. Ancak ana hatları ile kalanlar aynıdır. Dolayısıyla maddeler halinde bayan subay olma şartları aşağıda olduğu gibidir;

 1. Sınavdan minimum 70 ve üzeri alınması
 2. Güvenlik ve arşiv kaydı soruşturmasının olumlu gelmesi
 3. 1,62 boy ortalaması
 4. Alkol ve uyuşturucu bağımlısı olunmaması, önceden olunup tedavi alınmaması
 5. Fiziksel yeterlilik sınavında istenen şartların sağlanması
 6. Vücutta jilet izi, dövme olmaması
 7. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma
 8. 4 senelik lisans mezunu olma
 9. 27 yaşını doldurmamış olma
 10. Hukuksal bir engelin olmaması
 11. Evli kişilerin, eşinin ağır suç işlememesi
 12. Siyasi parti üyeliği olmaması
 13. Yüksek lisans yapılmışsa 32 yaşını doldurmamış olma
 14. Subay olmak için sağlık engelinin olmaması

Ana hatları ile kadın subay olma şartları bu şekildedir.

Kadın Subay Nasıl Olunur Boy Kilo

Kadın subay olma şartları erkekler ile hemen hemen aynıdır. Sadece boy ve kilo gibi konularda farklılık gözlemlenir. Boyda erkekler için minimum 1,68 aranırken kadınlar için 1,62 aranmaktadır.  Boy oranları da yönetmelikte belirtilenlere uygun olmalıdır.

Kadın Subay Maaşları

Bayan subay olma şartları kadar maaşlar da doğal olarak merak edilmektedir. Astsubaylar yaklaşık olarak 10,000 ile 15,000 TL arasında kazanmaktadır. Ancak rütbe ve döneme göre bu rakamlar artış sergilemektedir.

Kadın Subay Nasıl Olunur?
Kadın Subay Nasıl Olunur?

SSS

Kadınlar Asker Olmak İçin Ne Yapmalı?

Kadınsanız ve asker olmak istiyorsanız ilk olarak şartları sağlayıp sağlamadığınıza bakılmalıdır. Eğer sağlıyorsanız, subay alım ilanları resmi bir şekilde takip edilmelidir. Başvuru yapıldıktan sonra diğer sınavlara katılım sağlanmalıdır.

Bayan Subay Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Subay olmak için hangi liseye gidildiği önemli değildir. Kişiler şartları taşımalı, lise ve dengi okullardan mezun olmalıdır. Ayrıca yine herhangi bir dört yıllık bölümden mezun olunabilir. Bu durum erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da geçerlidir.

Subaylık Yaş Sınırı Kaç?

Subaylık yaş sınıfı eğitime göre değişmektedir. Dört senelik lisans eğitimi alanlar için bu 27 olarak belirlenmiştir. Ancak yüksek lisans yapılmışsa bu 32’ye çıkmaktadır.

Subay Kimin Üstü?

Subaylar asteğmenden mareşallik veya büyük amiralliğe kadar, rütbeli ve profesyonel olan askerleri betimler. Ordu hiyerarşisinde tepeden astsubaylığa kadar olan kısmı kapsar.

İntibak
intibak.com'un kurucusu, 23 yaşında banka ve sigortacılık mezunu genç blogger. İlgimi çeken ve ilginizi çekeceğini düşündüğüm konuları paylaşıyorum.

Yorum yapın