İntibak zammı nedir? İntibak Yasası 2023

5/5 - (1 vote)

İntibak zammı nedir? İntibak yasası nedir? İntibak zammı geldi mi?

İntibak yasası, bugünlerde emeklilerin gündemini en çok meşgul eden konulardan biri olarak ön plana çıkıyor. 2000 yılından sonra emekli olmuş Bağ-Kur’lu ve SSK’lı kişiler İntibak Yasası için gözlerini meclise çevirmiş durumda

Buna göre, emeklilik şartlarında standartın sağlanmasıyla birlikte maaş bağlama sisteminin de eşitleneceğini söylemek mümkün. Peki, intibak zammı 2023 yılında ne kadar? Tüm detaylar için okumaya devam edin!

İntibak Yasası Nedir? İntibak Düzenlemesi Ne İşe Yarayacak?

2000’den evvel sigorta primi bulunan fakat emekliliği 2000 yılından sonrasına denk gelen vatandaşlar, maaşlarını karma sistem hesaplamasıyla alıyor. Bu kişilerin emeklilik durumları iki gruba ayrılıyor:

  • 2008 öncesi emekli olanlar,
  • 2008 sonrasında emekli olanlar.
İntibak zammı geldi mi?

İntibak yasası düzenlemesi ile, bu kişilerin maaşlarında da eşitlik sağlanması hedefleniyor. 2000 senesinden önce emekli olamamış kişilerin tâbî tutulduğu bu karma sistemin değiştirilmesi, bu insanların da diğer emekliler gibi tatmin edici bir zam alması amaçlanıyor.

Böylelikle sigortalılık süresine ve prim gün sayısına göre maaşlar eşit verilmeye başlanacak. Emekli maaşları için zam oranının da takriben yüzde 70 düzeyinde olacağı tahmin ediliyor.

İntibak Yasası ile Maaşlara Düzenleme Getiriliyor:

2008 itibariyle gerçekleştirilen yasal düzenleme kapsamında; Banka Sandığı, Bağ-Kur, SSK, Emekli Sandığı kurumları SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) altında birleştirildi.

Böylece, sigortalılık müddetine ve prim gününün sayısına bağlı olarak ödenen emeklilik maaşlarında adaletsizlik meydana geldi. Bu sistem sayesinde emekli maaşları arasındaki fark arttı.

İşte emeklilere İntibak yasası ile eşitlik tanınması, daha âdil bir sistem uygulanarak maaşlar arasındaki büyük farklılıkların dengelenmesi mümkün olacak. Böylelikle emekli maaşlarında belli bir standart uygulanmaya başlanacak.

Bunun sonucunda 2000-2008 arası tüm sigortalılar aynı çatı altında toplanacak.

İntibak zammı nedir?

İntibak Yasası Kimleri Kapsıyor?

Bu yasanın kapsamına 2000 ve sonrasında emekli olan kişiler giriyor. Yasa hem SSK emeklilerini, hem de Bağ-Kur emeklilerini içine alıyor.

İntibak Yasası Çıkacak mı?

Bilindiği gibi emeklilikte SSK’lıların 7.000 gün, Bağ-Kur’luların ise 9.000 gün prim biriktirmesi gerekiyor.

Bu noktada bir haksızlık olduğu âşikâr. İşte primlerin eşitlenmesindeki amaç da bu haksızlığı ortadan kaldırmak. İntibak yasası avantajları bu aşamada devreye giriyor.

Bilindiği üzere kısa bir süre önce EYT konusunda beklenen müjde geldi. Emekli aylıklarına yapılan zam oranı ise %30’a çıkarıldı. En düşük aylık tutarı da 5.500 TL’ye yükseltildi.

Tüm bu adımların bir de intibak düzenlemesi ile taçlandırılması bekleniyor. Milyonlarca emekli, bu düzenlemenin TBMM tarafından kabul edilmesini istiyor. Bu gelişme yaşanırsa, 2000 senesinden sonra emekli olan kişiler de rahat bir nefes alacak.

İntibak Yasası Çıkacak Mı?

İntibak Yasası Çıkarsa Ne Kadar Artış Olur?

Eskiden yapılan intibak düzenlemesiyle beraber maaşlardaki artış 350 lirayı görmüştü. İntibak zammı 2023 yılı için düşünüldüğünde, -aynı yöntemin izleneceğini varsayarak- şunu söyleyebiliriz:

Bugün İntibak Yasası’ndan faydalanacak olanların alacakları maaşlarda ortalama 1200-1500 TL’ye varan bir artış öngörülüyor. Tabii ki bunun daha az veya fazla olması da mümkün. Zamların enflasyonla bağlantılı bir şekilde ayarlanması planlanıyor. Bu ise her yıl zamlarda o anki duruma göre değişiklik olabileceği anlamına geliyor.

PTT 2250 TL Yardım Başvurusu
İntibak
intibak.com'un kurucusu, 23 yaşında banka ve sigortacılık mezunu genç blogger. İlgimi çeken ve ilginizi çekeceğini düşündüğüm konuları paylaşıyorum.

Yorum yapın