Hatay’ın Erzin ilçesinde can kaybı ve yıkılan bina yok! Belediye başkanından ders niteliğinde açıklamalar

Lütfen Oy Kullanın

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından 21 binden fazla vatandaş hayatını kaybetti. Binlerce binanın yıkıldığı ihbar edilirken can kayıplarının sayısı günden güne artıyor. Türkiye’yi yasa boğan depremlerde Hatay’ın Erzin ilçesinde tek bir bina bile yıkılmadı. Hatay’ın merkezinde taş taş üstünde kalmazken Erzin ilçesinde can kaybının olmaması basında geniş yankı buldu. Erzin Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu, ilçede bir tane bile kaçak yapıya izin vermediğini belirtirken açıklamaları gündeme damgasını vurdu.

Erzinde Kaçak Binaya İzin Yok

Hatay’ın merkezinde büyük can kaybı yaşanırken, merkeze 110 kilometre uzaklıktaki Erzin ilçesinde ise tek bir can kaybı bile olmadı. Bu tablo akıllara Kocaeli’nin Dilovası ilçesine bağlı Tavşancıl’ı getirirken belediye yönetiminin başarısı dikkat çekti. Erzin Belediye Başkanı Avukat Ökkeş Elmasoğlu, kendi görev döneminde doğru işler yapmaya çalıştıklarını söyledi. Hasarlı ve çatlak bina olmasına rağmen tamamen yıkılan bina olmadığını belirten Elmasoğlu, depremin çok şiddetli olduğunu hatırlattı.

Toplum ve devlet olarak zihin değişikliğine ihtiyacımız olduğuna dikkat çeken Erzin Belediye Başkanı şunları söyledi: “İlk dönem seçildikten sonra hiçbir şekilde kaçak binalara izin vermemeye çalıştım. Daha önce de yapılan binalar vardı. Erzin’in yıkılmaması çok bir şey ifade etmiyor. Bunun hasarının onarılması uzun sürecek. Avukat ve belediye başkanı olarak topluma mesaj vermek istiyorum. Bizim buradan çıkaracağımız dersler var. Böylesine küçük de olsa hasarlı olmayan binaları nasıl yaparız.”

Akrabamın Evini Mühürledim

Akrabamın Evini Mühürledim

Belediye başkanı olarak seçildikten 3 ay sonra uzaktan akrabasının evini mühürleyen Başkan Ökkeş Elmasoğlu, bu yüzden tepki çektiğini söyledi: “Akrabam ‘Türkiye’nin tek doğrusu sen misin?’ diye bana bir ifade kullandı. Toplumumuz da böyle bir bakış açısına sahip. Siyasilerden belediyelerden ayrıcalık bekliyor. Bizler kurallı toplum olmadığımız sürece, kurallar ülkesi olmadığımız sürece bu acıları yaşamaya devam ederiz. Deprem yönetmeliğine yönetecek binalar üretecek ülke olmalıyız.”

İmar affının konuşulduğu dönemde ders niteliğinde açıklamalar yapan Erzin Belediye Başkanı Avukat Ökkeş Elmasoğlu, afların gündemden düşmesi gerektiğini söyledi: “Af beklentisi ile kaçak bina yapıyorlardı. Mühürlüyorsun, yıkmak süreç alıyor. ‘Kaçak bina yaparsam devlet benim binamı yıkar, bir daha yaptırmaz’ anlayışı olmalı.”

İntibak
intibak.com'un kurucusu, 23 yaşında banka ve sigortacılık mezunu genç blogger. İlgimi çeken ve ilginizi çekeceğini düşündüğüm konuları paylaşıyorum.

Yorum yapın