EYT’liler dikkat! En kısa yoldan e-Devlet EYT emeklilik başvurusu nasıl yapılır?

Lütfen Oy Kullanın

Uzun süredir beklenen Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasası nihayet Meclis’ten geçti. Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayımlanan EYT yasası resmen yürürlüğe girmiş oldu. Bunun üzerine ilk etapta yaklaşık 2 buçuk milyon kişiyi emeklilik hayaline kavuşturan düzenlemeyle ilgili araştırmalar arttı. EYT kapsamında olanlar “EYT emeklilik başvurusu nasıl yapılır?” sorusunun yanıtını arıyor. Herhangi bir aksilik yaşamadan EYT emeklilik başvurusu yapabilmek için e-Devlet Kapısı üzerinden işlem yapmak yeterli oluyor.

E-Devlet EYT Emeklilik Başvurusu

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren EYT yasasının ardından herkes emeklilik başvurusuyla ilgili araştırmalara başladı. “E-Devlet üzerinden emeklilik başvurusu nasıl yapılır?” sorusu gündemden düşmüyor. Milyonlarca kişinin yanıt aradığı bu sorunun ardından emeklilik başvurusunda dikkat edilmesi gereken tüm detaylar açıklandı. EYT’lileri yakından ilgilendiren e-Devlet emeklilik başvurusu hakkında bilinmesi gerekenler…

Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır

Türk vatandaşları e-Devlet Kapısı’nı kullanarak emeklilik başvurusu yapabiliyor. Bunun için ilk olarak TC kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle sisteme giriş yapmak gerekiyor. Ardından açılan sayfada arama çubuğuna “aylık, emekli, gelir” kelimelerinden herhangi birini yazarak “Gelir Aylık, Ödenek Talep Belgesinin Verilmesi” hizmetine tıklayın. Açılan ekranda “Yeni Başvuru” seçeneğine tıklayıp tahsis talep türü olarak “Yaşlılık Aylığı” seçin.

SSK kapsamında çalışıp emekli olacaklar 4A SSK, Bağkur kapsamında emekli aylığı almak isteyenler 4B Bağkur seçeneğine tıklayıp alttaki “Başvur” butona tıklamalıdır. Ardından TC kimlik numarası ve ad-soyad bilgiler ekranda otomatik olarak gözükür. Maaş ödemesi talep edilen bankayı seçin ve açıklama kısmına bankanın hangi şubesinden maaş alacağınızı yazın.

EYT Emekli Maaşı Başvurusu

İletişim bilgileri kısmına cep telefonunu ve e-posta adreslerini girin. Adres bilgileri bölümünde ikamet adresi ekrana otomatik olarak gelir. Tebliğin farklı bir adrese gönderilmesini istiyorsanız farklı adres kısmına yeni adresi yazın. Bağkur, Emekli sandığı veya yurt dışından aylık alıyorsanız “Aylık alıyor mu?” kutucuğuna evet, aksi halde hayır seçin. Son aşamada “İleri” butonuyla sonraki sayfaya geçip “Başvur” kutucuğuyla dilekçeyi Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) göndermiş olursunuz.

İntibak
intibak.com'un kurucusu, 23 yaşında banka ve sigortacılık mezunu genç blogger. İlgimi çeken ve ilginizi çekeceğini düşündüğüm konuları paylaşıyorum.

Yorum yapın