EYT yasası kabul edildi gözler ödemelere çevrildi! EYT ilk maaş ne zaman yatacak?

Lütfen Oy Kullanın

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edildi. TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen EYT yasası sonrası vatandaşlar ödemeler hakkında araştırmalara başladı. EYT’de ilk maaşlar ne zaman yatacak? EYT kapsamında emekli olma hakkı kazananların en çok merak ettiği soruların yanıtlarını Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin verdi.

EYT İlk Maaşlar Ne Zaman Yatacak?

EYT İlk Maaşlar Ne Zaman Yatacak

Yaklaşık 2 milyon 250 bin kişinin doğrudan emeklilik hakkı kazanacağı EYT yasası Meclis’te kabul edildi. Bunun üzerine EYT kapsamına girenler emekli maaşı ödemelerini araştırmaya başladı. Tarkan Zengin, emekli aylıklarının müracaat edilen ay başından itibaren ödendiğini hatırlatarak, EYT kararının onaylanmasına değindi. EYT yasası kabul edildikten sonra kararın Resmi Gazete’de yayımlanması mart ayı içinde olacak.

Mart ayında EYT başvuru işlemlerinin alınmasıyla birlikte ödemelerin Nisan ayına sarkacağını dile getiren Zengin şunları söyledi: “Emekli maaşı ödemelerinde izleyen ay dediği için nisan ayı itibari ile vatandaşlar hem emekli maaşlarını hem de müracaat edilen tarih ile emekli aylığı alacağı güne kadar aradaki farkı alacaklar.” Türkiye’de milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren EYT ilk maaş ödemeleri konusuna açıklık getiren Zengin’in açıklaması büyük ilgi gördü.

EYT’de Hak Kaybı Olmayacak

Milyonlarca kişinin heyecanla beklediği EYT yasası nihayet onaylandı. Şimdi Meclis Genel Kurulu’nda alınan bu kararın Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanması bekleniyor. Konuyla ilgili en çok merak edilen soruları yanıtlayan Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin emekli aylıklarının ödenme tarihlerini açıkladı.

SSK ve Bağkur emeklilerinin maaşlarını tahsis numaralarına göre aldığını belirten Zengin şunları söyledi: “SSK’lılar ayın 17’si ile 26’sı arasında, Bağkurlular ayın 25’i ve 28’i arasında maaş alıyorlar. Bir kişinin her ayın 25’inde emekli maaşını aldığını varsayalım. Bu kişi 25 Nisan’da tam emekli maaşını alacak. 3-5 gün içerisinde de aradaki farkı alacak. Bir hak kaybı olmayacak.”

İntibak
intibak.com'un kurucusu, 23 yaşında banka ve sigortacılık mezunu genç blogger. İlgimi çeken ve ilginizi çekeceğini düşündüğüm konuları paylaşıyorum.

Yorum yapın