EYT bekleyenler dikkat EYT şartları değişti! SSK ve Bağkur prim gün sayısı kaça yükseldi?

Lütfen Oy Kullanın

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesiyle ilgili son gelişmeler yakından takip ediliyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma Bakanlığı’nın görevlerini tamamlayıp Meclis’e gönderdiği EYT taslağı gündemden düşmüyor. AK Parti kurmayları tarafından açıklanan EYT kanun tasarısının son halinde EYT şartlarının değiştiği görüldü. EYT’de kademeli emeklilik ortaya çıktı. Sosyal medyada “EYT EPT oldu” tepkisine yol açan bu değişiklik sonrası vatandaşlar araştırmalara devam ediyor. EYT açıklamasına göre bu değişiklik şartları kimleri kapsıyor? EYT’den emekli olmak için kaç gün prim ödemek gerekiyor?

EYT Düzenlemesinde Değişiklik

Meclis’te onaylanması beklenen EYT düzenlemesiyle ilgili değişiklikler yapılması dikkatlerden kaçmadı. Sosyal medyada gündem olan konuya göre EYT emeklilik şartları bir kez daha değişti. EYT düzenlemesiyle ilgili yapılan ilk açıklamada EYT’lilere 500 prim günü şartıyla emeklilik hakkı verilmişti. AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu’nun açıklaması sonrası EYT şartlrı değişti. EYT prim gün sayısı hesaplama tablosu merak ediliyor. Son değişiklikle birlikte EYT’de 5000 prim gün sayısının bir önemi kalmadı.

EYT’de Kademeli Emeklilik Şartları

EYT'de Kademeli Emeklilik Şartları

EYT düzenlemesiyle ilgili yeni gelişmeler yaşanırken kademeli emeklilik adı altında SSK’lılara prim gün sayısı 5975’e çıkarıldı. EYT şartlarındaki değişiklik kimleri kapsıyor? EYT kanun tklifine göre 8 Eylül 1999 tarihi öncesinde sigorta başlangıcı olan yaklaşık 2 milyon 500 bin kişi emeklilik hayallerine kavuşacak. EYT için yaş şartı aranmayacağı belirtilirken prim gün sayısında değişiklik yapıldı. Son düzenlemeyle EYT kapsamında emekli olacaklara 5 bin prim gün sayısı SSK emeklileri için 5975 güne yükseltildi.

SSK ve Bağkur Prim Gün Sayısı Ne Kadar Olmalı?

EYT kapsamında emekli olacaklara kademeli emeklilik imkanı tanınacak. Bu kapsamda SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı prim gün sayıları değişti. SSK emeklisi kademeli emeklilik yüzünden sigorta başlangıç tarihine göre 5975 günlük prim ödeyecek. Bağkur prim gün sayısı da değişti. Sigorta başlangıç süresine göre Bağkurlu kadınlarda prim gün sayısı 7200’e, erkeklerde ise 9000’e yükseldi. EYT kanun teklifinin Meclis’te onaylanmasından sonra Resmi Gazete’de yayımlanarak resmen yürürlüğe girmesi bekleniyor.

İntibak
intibak.com'un kurucusu, 23 yaşında banka ve sigortacılık mezunu genç blogger. İlgimi çeken ve ilginizi çekeceğini düşündüğüm konuları paylaşıyorum.

Yorum yapın