Engellilere ÖTV İndirimi ile Araç Alımı 2023

5/5 - (1 vote)
Engellilere ÖTV İndirimi ile Araç Alımı

Devletimiz, engelli vatandaşlar için birtakım sosyal ve maddi yardım projeleri yürütür.  Yürütülen bu yardım politikaları da engelli vatandaşların sosyal hayata adapte olmasını ve daha rahat şartlarda yaşamını sağlamasını destekler. Belirlenen engelli projeleri içerisinde sık sık gündeme gelen ise engelli ÖTV indirimi olarak bilinir. Devlet tarafından desteklenen engelli ÖTV indirimi sayesinde engelli vatandaşlar alacakları sıfır arabalarda çok büyük indirimlere sahip olacaklar.

Tabi yapılan bu ÖTV indiriminin bazı şartları da mevcuttur. Bu şartlar ise ihtiyaç sahibi olan engelli vatandaşları çok daha hızlı bir şekilde belirlemek üzere devlet tarafından oluşturulmuştur. Eğer sizler de belirlenen engelli ÖTV indirim şartları nelerdir diye merak ediyorsanız, bu yazı dizimizde araştırmak istediğiniz tüm sorulara cevap bulabileceksiniz.

Engelli ÖTV İndirimi

Engelli ÖTV İndirim Şartları Nelerdir?

Engelli raporu ile araç alım şartları aşağıda belirtildiği gibi belirlenmiştir;

  • Engelli raporu ile araç almak isteyen kişilerin en az % 40 uzuv kaybına sahip olması,
  • Tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınan ‘ % 40 ve % 89 arasında engellilik raporuna sahip olması ve bu belgede sürücü belgesi alabilir ‘ ibaresinin bulunması,
  • Alınan engelli raporunda ‘otomatik vitesli araba kullanabilir ‘ ibaresinin olması
  • Alınan raporda ‘ otomatik vitesli araç kullanamaz ‘ ibaresi olan bireyler için raporlarına uygun olan aracı satın alması,
  • Araç alınmadan önce engelli kişilerde A ya da B sınıfı ehliyete sahip olması,
  • Aracı alacak kişinin 18 yaşından büyük olması,
  • Satın alınacak arabanın silindir hacmi ise 1600 cc ile 2000 cc arasında olmalıdır.
  •  Engelli bireyler, engel oranlarına göre indirimden yararlanabilirler. Örneğin engel oranı % 90 üzerinde olan kişiler ÖTV vergisinden tamamen muaf olurken, engel oranı % 40 ve % 89 arası olan kişilerin ÖTV indirimi olarak belirlenmiştir. Tam teşekküllü devlet hastanesinden aldığınız raporun geçerlilik süresinin en bitimine 6 ay kala engelli aracının alınması gerekmektedir. Aynı zamanda ÖTV indirimi ile araba sahibi olacak kişilerin H sınıfı ehliyete de sahip olmaları gerekmektedir.
Engelli ÖTV İndirimi ile Alınabilecek Araçlar

Engelli vatandaşların indirimli olarak satın aldıkları aracı en az 5 sene sonra satmaları gerekir. Aksi takdirde 5 sene içerisinde satılan aracın ödenmeyen ÖTV vergisi de araç sahibi tarafından ödenir. Bu durumlara istinaden araba plakasında engelli ibaresi bulunuyorsa plaka değişimi yapmak da zaruri bir durumdur.

Engelli ÖTV İndirimi Şartları

Engelli Vatandaşların MTV Muafiyeti

Belirlenen ÖTV indirimin yanı sıra engelli vatandaşlar için MTV indirimi de mevcuttur. Belirlenen bu indirimden fayda sağlamak için yukarıda madde madde belirtilen şartlara uyum sağlamanız gerekmektedir. Belirlenen istisnai durumdan fayda sağlamak isteyen kişiler; ‘ Malul ve Engelliler Adına ve Tescilli Taşıtlarda Motorlu Taşıtlar Vergisi İstisnası Bildirim Formu’ nu ve diğer gerekli olan belgeleri vergi dairesine eksiksiz bir şekilde iletmesi gerekmektedir.

Engelli Maaşları 2023

İntibak
intibak.com'un kurucusu, 23 yaşında banka ve sigortacılık mezunu genç blogger. İlgimi çeken ve ilginizi çekeceğini düşündüğüm konuları paylaşıyorum.

Yorum yapın