Emekli olup çalışmaya devam edecek EYT’lilere SGK’dan önemli uyarı geldi!

Lütfen Oy Kullanın

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasası Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğle resmen yürürlüğe girdi. Bunun ardından milyonlarca vatandaş Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) şubelerine akın etmeye başladı. EYT kapsamında emekli olmak isteyenler emeklilik başvurusu şartlarını merak ediyor. Bu süreçte EYT ile emekli olup çalışmaya devam etmek isteyenlere yönelik önemli bir duyuru geldi. SGK’nın son duyurusuna göre çalışmaya devam edecek kişilerin “Emekli olur” yazısı almasına gerek kalmadı.

SGK Şubelerinde Yoğunluk Yaşanıyor

EYT yasasının yürürlüğe girmesiyle birlikte yaklaşık 2 buçuk milyon kişi için emeklilik hayalleri gerçek oluyor. SGK merkezlerinde EYT yoğunluğu yaşanırken çalışmaya devam edecek EYT’liler için önemli bir uyarı geldi. Milyonlarca kişi SGK merkezlerine gidip emeklilik başvurusu için dilekçe vermeye kalkınca şubelerde yoğunluk yaşandı. Bunun üzerine SGK’dan emekli olduğu halde çalışmaya devam edecek EYT’lileri ilgilendiren bir uyarı geldi. EYT emeklilik başvurusu için gerekli olan “Emekli olur” yazısını, çalışmaya devam edecek kişilerin SGK’dan almasına gerek kalmadı.

Emekli Olur Yazısı Almalarına Gerek Yok

Emekli Olur Yazısı Almalarına Gerek Yok

Hem e-Devlet kapısından hem de SGK başvuru merkezlerinden yapılan emeklilik işlemleriyle ilgili yeni duyuru geldi. Buna göre işten ayrılış belgesi verilmeden önce SGK merkezlerine gidip “Emekli olur” yazısı almaya gerek kalmadı. EYT’liler bu sayede e-Devlet kapısı üzerinden aldıkları bilgi ve belgelerin “emekli olur” yazısı yerine geçmesini sağlayacak. Gerekli koşulları sağlayanlar süre sınırı olmadan ve SGK müdürlüklerine gitmeden e-Devlet emeklilik başvurusu yapabiliyor.

İşverenler Haksız Kıdem Tazminatı Ödemek İstemiyor

SGK müdürlüklerinde yaşanan yoğunluğu azaltmak için verilen bu kadar çalışan EYT’lilerin emeklilik işlemlerini kolaylaştırdı. Prof. Dr. Cem Kılıç, SGK’^dan gelen bu hamleyi yorumladı: “Yoğun talebe cevap verebilmek adına da SGK bu emekli olabilir yazısını şimdilik sanki iptal etmiş gibi ya da vermeyecekmiş gibi görünüyor. e-devlette “çalışma hayatım” bölmesindeki bölmeden kendinize ilişkin sigortalılık durumunu çıktı alarak ispatlayabilirsiniz ve bu şekilde işverene verebilirsiniz.” Öte yandan işverenler, bu yöntemin yanıltıcı olmasından şikayetçi olurken haksız bir kıdem tazminatında bulunmak istemiyorlar.

İntibak
intibak.com'un kurucusu, 23 yaşında banka ve sigortacılık mezunu genç blogger. İlgimi çeken ve ilginizi çekeceğini düşündüğüm konuları paylaşıyorum.

Yorum yapın