Elon Musk Neuralink Projesi Onaylandı Mı?

Lütfen Oy Kullanın

Elon Musk’ın Neuralink Projesi FDA Onayına Takılabilir

Son dakika teknoloji haberi Elon Musk’ın Neuralink projesi ile ilgili. Bu projede önce hayvanlara sonra da asıl hedef olan insanlara çip takılma hedefi var. İnsani amaçlarla çip takılması projesine girişilmiş olsa da projenin FDA (Amerika Gıda ve ilaç idaresi) onayından kolayca geçmesi düşünülmüyor. Reuters’in haberine göre Neuralink çiplerinin insan beynine takılması için gerekli onay FDA tarafından henüz verilmedi.

Neuralink Felçli Hastalara Umut Olacak mı?

Felçli hastaların günlük aktivitelerini kendi başlarına daha iyi yapabilmeleri için geliştirildiği iddia edilen çipler; 2021 yılında ABD’den onay almıştı. Avustralya bu projede yer aldı ve çip takılan 4 denek üzerinde araştırmalarını geliştirdi. 4 denek de zihinleri ile bilgisayar ekranına yazı yazdırabildi, isteklerini yazıya dökebildi. Bu gelişme üzerine Bill Gates ve Bezos bu projeye 75 milyon dolar destek verdi.

Daha Önce Çip Takma Denemeleri Yapıldı mı?

1997 yılında Elon Musk Neuralink projesinden çok önce, Medtronıc şirketi, PArkinson hastalığını tedavi etmek için FDA’dan implant onayı almayı başarmıştı. Şirketin ürettiği cihazlar 175 bin hastaya takılmıştı. Parkinson hastalarında belirgin olan titremeyi azaltan bu implantlar, hastaların ağır fiziksel hareketlerini hızlandırmasını da sağlayarak başarı göstermişti.

Neuralink Onay Alamadı

2022 yılında onay alması beklenen Neuralink projesi 2023 yılında da onayı almayı başaramadı. Onay alınamadığı için klinik deneyler yapılamıyor. Neuralink diğer projelerden farklı olarak beyin dokusuna ameliyat gerektirmiyor. Bant şeklinde kafatasına implant edilmesi düşünülen bu çiplerin başka hangi görevlerde kullanılacağı konusu belirgin değil.

İntibak
intibak.com'un kurucusu, 23 yaşında banka ve sigortacılık mezunu genç blogger. İlgimi çeken ve ilginizi çekeceğini düşündüğüm konuları paylaşıyorum.

Yorum yapın