Devletin Öğrencilere Yardım Parası

Lütfen Oy Kullanın

Devletin Öğrencilere yardım parası yapılacak mı? Öğrencilere yardım parası ne zaman?

Öğrencilere yardım parası 2023 yılı içinde devlet tarafından da verilmeye devam ediliyor. Bu kapsamda öğrencilerin eğitim hayatlarında yaşadıkları maddi sıkıntıların son bulması sağlanıyor. Çocuğun yaşına, okuduğu okula ve ailenin maddi durumlarına bağlı olarak çok çeşitli yardım kampanyalarını devlet yapıyor.

Bu yardımlardan yararlanan aileler de çocuklarının eğitim masraflarını karşılama konusunda yaşadıkları sıkıntılardan kurtulabiliyorlar. Öğrencilere yardım parası ilkokuldan başlayarak öğrenci üniversiteyi bitirene kadar devam ediyor. Bu şekilde devlet eğitimli ülkesine yararlı bireyler yetişmesi adına üzerine düşen görevi yerine getiriyor.

Öğrencilere Yardım Parası 2023
Öğrencilere Yardım Parası 2023

Öğrencilere Yardım Parası Başvurusu

Öğrencilere yardım parası başvurusu için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Ailenin bu yöntemlerden birini kullanması ile birlikte yardım almaya hak kazanıyor. Elbette yardımın alınabilmesi için ailenin maddi sıkıntı içinde olması gerekiyor. Hazırlanan yardımlardan devletin sosyal destek programı içinde olan aileler yararlanabiliyorlar. Hazırlanan yardım paketlerinden yararlanmak için başvuru yaparken kullanılabilecek yöntemler arasında şunlar yer alıyor.

Devletin öğrencilere yardım desteği

Öğrencilere Yardım Parası Var Mı?

Öğrencilere yardım parası var mı incelendiğinde cevabının evet olduğu görülmektedir. Öğrenciler için yapılan yardımlar oldukça fazladır. Aileler maddi durumlarına bağlı olarak bu yardımlardan yararlanabilmektedirler. Sosyal yardımlaşma vakıfları aracılığı ile ailelere öğrencileri için her ay düzenli olarak yardımlar yapılmaktadır. Bunun yanında yeni açıklanan paket ile başarılı öğrenciler için ekstra yardımlarda söz konusudur. Devlet tarafından öğrencilere verilen yardımlar arasında şunlar yer alıyor.

 • Nakdi yardımlar
 • Kıyafet ve kırtasiye yardımları
 • Servis yardımı
 • Yurt yardımı
 • Yemek yardımı
 • Başarılı öğrencilere verilen nakdi yardımlar
 • Burs yardımı

Öğrencilere Yardım Parası 5500 TL Yardım Parası

Öğrencilere yardım parası 5500 TL yardım parası Cumhurbaşkanı tarafından yeni açıklanan destek paketi içinde yer alıyor. Öğrencileri başarılı olmaya ve başarılarını devam ettirmeye teşvik eden bir paket olması ile de dikkatleri çekiyor. Bu yardım kapsamında ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan öğrencinin sınıfında ilk üç içinde yer alması gerekiyor. Sınıfında ilk üç okulunda ise ilk beşe giren öğrenciler bu yardımı alabiliyorlar. Bu yardımı almak için gereken şartlar ve kapsamı şu şekilde detaylandırılabilmektedir.

 • Öğrencinin ilkokul, ortaokul ya da lisede okuyor olması
 • Sınıfında en başarılı ilk üç okulunda ise ilk beş öğrenci arasında yer alması
 • Ailesinin devletin sosyal yardımlarından yararlanıyor olması
 • Yukarıdaki şartları taşıyan öğrenciler yılda iki kez bu yardımı alabiliyorlar.
Öğrencilere Yardım Parası 5500 TL Yardım Parası
Öğrencilere Yardım Parası 5500 TL Yardım Parası

Öğrencilere Yardım Parası 1611 TL

Öğrencilere yardım parası 1611 TL olarak yeni yapılan zamlar ile güncellendi. Çocuklarının eğitim masraflarını karşılama konusunda zorlanan ailelere bu destek veriliyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ailelere okuyan çocukları için her ay bu miktarda ödeme yapılmaktadır. Aile aldığı bu yardım ile çocuğun okul masraflarını karşılamaktadır. Ailenin yaşadığı maddi zorluk nedeniyle çocuğun eğitim hayatından uzaklaşmaması için bu yardımlar devlet tarafından yapılıyor. Öğrencilere yapılan bu yardımdan yararlanmak için şu işlemleri yapmanız gerekiyor.

 • E-devlet sisteminize giriş yapın
 • Arama satırına öğrenci eğitim yardımı başvurusu yazın
 • Açılan ekranda istenen bilgileri tam ve doğru olarak doldurun
 • Formu doldurmanın ardından başvur tuşuna basarak işlemi tamamlayın
 • Sosyal yardımlaşma vakıflarına giderek orada da formu görevlilerin yardımı ile doldurmanız mümkün oluyor

Öğrencilere Yardım Parası Üniversite

Öğrencilere yardım parası üniversite eğitimleri boyunca da devam ediyor. Devlet ailenin maddi sıkıntıları olması halinde öğrenciye eğitimi boyunca burs vermektedir. Üniversite öğrencileri burs başvurularını her eğitim yılı başında KYK sistemi üzerinden yapmaktadırlar. Ayrıca devletin üniversite öğrencilerine her ay ilave 100 TL yardımı da bulunuyor.

Sosyal destek programı içinde olan ailelerin çocuklarının YÖK tarafından belirlenmiş 500 üniversiteden birini kazanması halinde her ay 100 TL yardım almaları mümkün olmaktadır. Bu yardımı üniversitelerin lisans bölümünü kazanan öğrenciler alabiliyorlar. Ön lisans bölümleri için yardım verilmemektedir.

Öğrencilere Yardım Parası Başvurusu E-Devlet

Öğrencilere yardım parası başvurusu e-devlet üzerinden kolayca yapılabilmektedir. Öğrenciniz için maddi destek almak istediğinizde bunu kendi edevlet sisteminiz üzerinden kolayca yapabiliyorsunuz. Başvuruyu yapmanın ardından ise aynı şekilde nasıl sonuçlandığı bilgisini de edevlet üzerinden öğrenmeniz mümkün oluyor.

Öğrencilere Yardım Parası Başvurusu E-Devlet
Öğrencilere Yardım Parası Başvurusu E-Devlet

Yapılan başvurunun olumlu sonuçlanması halinde ise ödemeler belirtilen iban numarası üzerinden ya da PTT hesabından yatırılmaktadır. Aileler de bu yardımı alarak yaşadıkları maddi sıkıntılara bir miktarda olsa çözüm getirebiliyorlar. Edevlet üzerinden öğrenci yardımı için başvuru yapılırken hangi yardımın istendiğinin belirtilmesi gerekmektedir.

Öğrencilere Yardım Parası Sorgulama

Öğrencilere yardım parası sorgulama e-devlet üzerinden kolayca yapılabilmektedir. Bunun yanında başvuru sırasında verilen telefon numarasına da mesaj gelmektedir. Ayrıca başvuru sonucu sosyal yardımlaşma vakıflarına gidilerek de öğrenilebilmektedir. Ailenin sosyal yardımlardan yararlanıyor olması başvurunun olumlu sonuçlanması için önemli bir etkendir. Bunun yanında yeni maddi sıkıntı yaşamaya başlayan aileler de öğrencileri için maddi destek almak için başvuru yapabiliyorlar.

İOKBS Bursu Ne Kadar 2023

İntibak
intibak.com'un kurucusu, 23 yaşında banka ve sigortacılık mezunu genç blogger. İlgimi çeken ve ilginizi çekeceğini düşündüğüm konuları paylaşıyorum.

Yorum yapın