Depremzedelere yardım edeceklere kolaylık! e-Devlet’ten kredi kartıyla bağış başladı!

Lütfen Oy Kullanın

Türkiye’yi yasa boğan depremlerin ardından depremzedelerin yaralarını sarmak adına dünyanın dört bir yanından bağış ve yardımlar geliyor. Deprem bölgesine uzak olsa da maddi açıdan yardımda bulunmak isteyenler için Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nden yeni bir uygulama geldi. Türkiye’de her vatandaşın kullandığı e-Devlet Kapısı üzerinden depremde zarar görenlere bağış yapılacak elektronik hizmetler başlatıldı. Bu kapsamda vatandaşlar kredi kartlarını kullanarak e-Devlet Kapısı üzerindeki bu hizmetle bağış yapabilecek.

Depremzedelere Hızlı ve Güvenli Bağış Yolu

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler, çevredeki 10 ilde büyük yıkıma yol açtı. Binlerce kişinin enkaz altında kaldığı deprem felaketinde arama kurtarma çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Bu süreçte depremden zarar görenlere maddi yardım ve bağışta bulunmak isteyenler için devlet kurumları harekete geçti. Pek çok resmi kamu kurumu ve STK bağış toplama kanallarını duyururken Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nden iki yeni hamle geldi.

En Yakın Kan Bağış Merkezi

En Yakın Kan Bağış Merkezi

Depremzedelere daha hızlı ve güvenli yoldan yardım ulaştırmak isteyen vatandaşlar için Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin elektronik hizmetleri başladı. İki yeni dijital hizmet geliştiren ekibin ilk hizmeti “En Yakın Kan Bağış Merkezi” uygulaması oldu. Depremde zarar görenler için hayati önem taşıyan kan bağışında bulunmak isteyen vatandaşlar, bulundukları konuma göre kendilerine en yakında olan Kızılay merkezini bulabilecek.

Türk Kızılay’ın e-Devlet Kapısı üzerinden başlattığı “En Yakın Kan Bağış Merkezi” hizmeti kullanıma açıldı. Kan bağışçıları bu hizmet sayesinde kan verebilecekleri Kızılay merkezinin adres, telefon ve çalışma saatleri hakkında bilgi sahibi olabilecek. Ayrıca harita üzerinden bu merkeze yol tarifi oluşturma imkanına sahip olacak.

e-Devlet’ten Kredi Kartıyla Bağış İmkanı

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin depremzedelere yönelik ikinci dijital hizmeti e-Devlet Kapısı’nda oldu. AFAD ve Türk Kızılay tarafından yönetilen bağış kampanyaları için dijital hizmet erişime açıldı. “Deprem Bağış Kampanyası” hizmetine giren vatandaşlar e-Devlet Kapısı üzerinden kendi kredi kartları ile depremzedelere maddi destek olabilecek. Bu hizmette kredi kartı ödemeleri üç boyutlu güvenlik sistemi 3D Secure korumasıyla yapılacağı için güvenli yoldan bağış yapılabilecek.

İntibak
intibak.com'un kurucusu, 23 yaşında banka ve sigortacılık mezunu genç blogger. İlgimi çeken ve ilginizi çekeceğini düşündüğüm konuları paylaşıyorum.

Yorum yapın