Depremzedelere 60 bin TL yardım! Destek ödemeleri Ziraat Bankası’ndan hesaplara yatacak

Lütfen Oy Kullanın

Kahramanmaraş depreminden sonra bölgede barınma seferberliği başladı. Devlet afetzedelere taşıma ve barınma için karşılıksız maddi destek sağlayacak. Bir yıl boyunca yapılacak yardımlarda kira desteği belli oldu. Depremde konutu hasar gören veya yıkılanlar, eğer ev sahibiyse bir yıl boyunca 60 bin TL, kiracıysa 24 bin TL kira yardımı alacak. Söz konusu destek için hesap açılmasına veya sözleşme yapılmasına gerek olmayacak. Deprem destek ödemeleri Ziraat Bankası üzerinden var olan hesaba veya TC kimlik numarasına yatırılacak.

Depremzedelere Karşılıksız Kira Desteği

Depremzedelere Karşılıksız Kira Desteği

Depremzedeler, 10 bin TL’lik maddi yardım dışında taşınma ve kira yardımından da yararlanabilecek. Deprem bölgesinde konutu yıkılan veya ağır hasarlı olan ailelere, çadır kentlerde konaklama imkanı veriliyor. Konutu yıkılan depremzedeler, çadır kent yerine kiralık eve çıkmak isterse devletten kira desteği alacak. Deprem yüzünden evi yıkılmış veya ağır hasar almış olan aileler 12 ay boyunca karşılıksız kira desteği alabilecek

Destek ödemeleri için kira kontratı bulunma zorunluluğu aranmayacağı öğrenildi. Buna göre yıkılan binalarda ev sahibi olanlara aylık 5 bin, kiracı olanlara ise aylık 2 bin TL kira yardımı yapılacak. Apartman görevlileri de resmi işlerini belgeledikleri zaman bu kira desteklerinden yararlanabilecek. Hisseli konutlarda ise sadece ikamet eden kişiye, binadaki hasar durumuna göre destek ödemesi verileceği öğrenildi.

24.000 TL Kira ve 15.000 TL Taşınma Yardımı

Anne babasına ait konutlarda yaşayan evli depremzedeler de kira yardımı alabilecek. Bekar olanlar ile dede, nine gibi aile büyüklerine ait konutlarda yaşayanlar kiracı kapsamına girecek. Bu kişilere devletten bir yıl boyunca 24 bin TL barınma, 15 bin TL de taşınma desteği verilecek. İkamet adresi başka yerde olan afetzedeler ikametgah adresini teyit ettirdikten sonra destek ödemelerini alabilecek.

Kiralık ev yerine konteyner talebi olanlara sadece 15 bin TL taşınma yardımı yapılacak. Devletin depremzedeler için başlattığı bu ödemler Ziraat Bankası üzerinden yapılacak. Depremzedelerin kira yardımı alabilmesi için hesap açma zorunluluğu yok. Hak sahibi depremzedeler TC kimlik numaralarıyla Ziraat Bankası şubesinden kira desteğini çekebilecek.

İntibak
intibak.com'un kurucusu, 23 yaşında banka ve sigortacılık mezunu genç blogger. İlgimi çeken ve ilginizi çekeceğini düşündüğüm konuları paylaşıyorum.

Yorum yapın