Depremzedelere 60.000 TL barınma desteği! AFAD barınma desteği başvurusu nasıl yapılır?

Lütfen Oy Kullanın

Türkiye’de 10 ilde yıkıcı etkiye neden olan Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından AFAD’ın çalışmaları sürüyor. Yıkılan binlerce binada arama kurtarma çalışmaları sonlandırılırken artık enkaz kaldırma çalışmalarına geçildi. Bu süreçte hayatta kalan depremzedelere maddi destek haberleri peş peşe gelmeye başladı. Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremden sonra AFAD Afetzede Barınma Desteği duyurusunda bulundu. Peki kimler Afetzede Barınma Desteği’nden yararlanabilecek? Depremzedeler 60 bin TL yardım başvurusu nasıl yapılacak?

AFAD Afetzede Barınma Desteği Nedir?

Binlerce binanın yıkıldığı Kahramanmaraş depremlerinden sonra gözler depremzedelere yapılacak yardımlara çevrildi. AFAD Afetzede Barınma Desteği gündeme gelirken başvuru yapan vatandaşlara 60 bin TL nakit yardımı yapılacağı açıklandı. Depremin vurduğu 10 ilde konutu yıkılmış veya ağır hasarlı olup acil yıkılması gereken ailelere 1 yıl boyunca nakit yardım yapılacak. Evsiz kalan ev sahibi depremzedelere aylık 5 bin liradan 60 bin TL nakit yardım verilecek. Kiracı depremzedeler ise aylık 2 bin lira olmak üzere 24 bin lira kira yardımından yararlanabilecek.

AFAD Karşılıksız Nakdi Yardım Yapacak Mı?

AFAD Karşılıksız Nakdi Yardım Yapacak Mı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hasarlı olarak tespit edilen evlerde oturanlar için nakdi yardım haberi gündeme geldi. Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) afetzedelere taşınma, geçici barınma ve temel ihtiyaçlarını gidermek amacıyla nakdi destek verecek. AFAD’ın karşılıksız nakdi barınma desteğinin detayları belli oldu.

AFAD Kimlere Nakdi Deprem Yardımı Yapıyor?

AFAD’ın Afetzede Barınma Desteği adı altında yaptığı maddi destek, konutu ağır hasarlı olup acil yıkılması gereken kişilere veriliyor. Barınma desteği, hasarlı binada oturduğu tespit edilen kişilere nakdi olarak verilecek. Kimlik paylaşım sistemindeki kayıtların uyuşmaması halinde afetzedelerin gerçek ikametgahı teyit edildikten sonra ödemeler yapılacak. Hak sabini olduğu belirlenen afetzedeler herhangi bir banka hesabı açmadan Ziraat Bankası şubelerine giderek kendi hesabına yatan parayı çekebilecek.

Ziraat Bankası hesabı olmayanlar ise TC kimlik numaralarını vererek AFAD Afetzede Barınma Desteği’nden yararlanabilecek. Tapu Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) üzerinden yapılan inceleme sonucu yıkılan binada ev sahibi olmadığı, kiracı olduğu tespit edilen vatandaşlara kiracı kapsamında barınma desteği verilecek.

İntibak
intibak.com'un kurucusu, 23 yaşında banka ve sigortacılık mezunu genç blogger. İlgimi çeken ve ilginizi çekeceğini düşündüğüm konuları paylaşıyorum.

Yorum yapın