Depremzede öğrenciler dikkat! Katkı payı ve öğrenim ücretini devlet karşılayacak

Lütfen Oy Kullanın

Kahramanmaraş merkezli depremler çevredeki 11 ilde büyük yıkım yaratırken Cumhurbaşkanlığı Kararı’yla bölgede olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmişti. Deprem bölgesindeki öğrencileri yakından ilgilendiren bir karar açıklandı. Olağanüstü Hal Kapsamında Yükseköğretim Alanında Alınan Tedbirlere İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu kapsamda OHAL bölgesinde olan öğrencilerin katkı payı ve öğrenim ücreti devlet tarafından ödenecek.

OHAL Bölgesindeki Öğrencilere Duyuru

Deprem nedeniyle olağanüstü hal ilan edilen şehirlerde ikamet eden üniversite öğrencileri veya aileleri adına 2022-2023 eğitim öğretim yılı bahar dönemi katkı payı ve öğrenim ücreti devlet tarafından karşılanacak. Ailesi veya kendisi OHAL kapsamındaki şehirlerde ikamet eden öğrenciler dışında yurt dışından kabul edilmiş öğrenciler için de katkı payı ve öğrenim ücretini devlet verecek.

Bu şartları sağlayan öğrenciler, 2022-2023 eğitim öğretim yılı bahar dönemi katkı payı ve öğrenim ücreti ödemişlerse söz konusu ödemeler iptal edilip üniversite tarafından öğrencilere geri verilecek. Resmi Gazete’de yayımlanan Olağanüstü Hal Kapsamında Yükseköğretim Alanında Alınan Tedbirlere İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin detayları belli oldu.

YÖK Başkanı Özvar Detayları Açıkladı

YÖK Başkanı Özvar Detayları Açıkladı

Depremzede öğrencilerin bahar yarıyılında katkı payı ve öğrenim ücreti ödemekten muaf tutuldu. Resmi Gazete’de yayımlanan bu kararla ilgili detayları Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar açıkladı. Özvar, depremden etkilenen ailelerdeki üniversite öğrencilerinden bahar yarıyılı için katkı payı ve öğrenim ücreti alınmamasını düzenleyen 129 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin yürürlüğe girdiğini duyurdu.

Bu kapsamda depremzede öğrencilerden bahar döneminde üniversite katkı payı ve öğrenim ücreti alınmayacak. YÖK Başkanı Özvar konuyla ilgili açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Resmi Gazete’de bugün yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi uyarınca depremden etkilenen öğrencilerimizden bahar yarıyılında katkı payı ve öğrenim ücreti alınmayacak. Öğrencilerimize bu kolaylığı sağlayan Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ederim.”

Bu kararın yürürlüğe girmesinden önce 2022-2023 eğitim öğretim yılı bahar dönemi katkı payı ve öğrenim ücretini ödeyen öğrenciler hakkında duyuru yapıldı. Bu ödemeleri yapan öğrenciler, ödedikleri ücreti yükseköğretim kurumlarından iade alabilecek.

İntibak
intibak.com'un kurucusu, 23 yaşında banka ve sigortacılık mezunu genç blogger. İlgimi çeken ve ilginizi çekeceğini düşündüğüm konuları paylaşıyorum.

Yorum yapın