Depremden etkilenen işletmelere Hazine destekli, 5 yıl vadeli, yüzde 7.5 faizli ticari kredi verilecek

Lütfen Oy Kullanın

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında çevredeki 11 ilde büyük yıkım yaşandı. Binlerce konut ve işyeri binası kullanılamaz hale gelirken depremzedelerin yararlarını sarma çabası devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremden zarar görenler için önemli bir kredi kampanyasını duyurdu. Kabine Toplantısı’nın ardından depremde ağır hasar alan binalar için düşük faizli 1 yıl ertelemeli kredi kampanyası açıklandı.

Deprem felaketinde binlerce binanın yıkılması, bölgedeki ticari hayatın da neredeyse bitmesine yol açtı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, deprem bölgesindeki ticaretin yeniden ivme kazanması için işletmelere nakit desteği verdiklerini duyurdu. Bu kapsamda KOSGEB’den ticari kredi kullanan depremzedelerin borçları silinirken yeni destek paketi açıklandı.

Deprem Bölgesindeki İşletmelere Mobil Çözümler

Deprem Bölgesindeki İşletmelere Mobil Çözümler

Kabine Toplantısı’nın sonra açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, depremzedelerin yararlarını sarmaya devam ettiklerini söyledi. Deprem bölgesinde ticari faaliyetlerin yeniden canlandırılması için verilen desteklere bir yenisi daha eklendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, deprem bölgesinde yıkılan ve kullanılamaz hale gelen iş yerleri için mobil çözümler üretildiğini açıkladı.

Bu bölgedeki işyerlerine yönelik uygulamaları açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugüne kadar 6 bin geçici ticarethane kurarak esnafımızın hizmetine verdik. Ayrıca 3 bin konteynerden oluşan çarşılar kuruyoruz.” dedi. Bununla birlikte deprem bölgesindeki ticari işletmelerin KOSGEB’e olan 2023 borçları, deprem felaketinde hayatını kaybeden işletmecilerin tüm borçları silinecek.

Hazine Destekli Düşük Faizli Kredi Verilecek

Kabine Toplantısı sonrasında açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugüne kadar 1 milyon 61 binden fazla depremzedeye hane başına 10 bin lira acil yardım ödemesi yaptıklarını duyurdu. Depremzedelerin yarasını sarmak için yapılan çalışmalar dışında ticari kredilerde de yeni kolaylıklar hayata geçirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan deprem felaketi yüzünden ticari işletmeleri desteklemek amacıyla yapılan kredi paketlerini güncellediklerini söyledi: “Daha önce açıkladığımız 250 milyar liralık KGF destekli kredi paketine 100 milyar TL daha ilave ettik. Depremde ağır hasara uğrayan yerlerde esnafa 250 bin liraya kadar 12 ayı ödemesiz 60 ay vadeli, yarısı Hazinenin ödeyeceği yüzde 7,5 faizli kredi veriyoruz.” Bu kredi paketine göre esnaflar 1 yıl ödemesiz 60 ay vadeli ve hazine destekli düşük faizli kredi kullanabilecek.

İntibak
intibak.com'un kurucusu, 23 yaşında banka ve sigortacılık mezunu genç blogger. İlgimi çeken ve ilginizi çekeceğini düşündüğüm konuları paylaşıyorum.

Yorum yapın