Deprem kira yardımı ne kadar? Kimler, ne kadar deprem kira desteği alacak?

Lütfen Oy Kullanın

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından binlerce can kaybı yaşanırken, enkazdan canını kurtaranlar da evsiz kaldı. Şiddeti 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde ölçülen iki depremin yarattığı yıkım 10 ilde etkili oldu. Bunun üzerine evleri ağır, orta veya az hasarlı olan vatandaşlar ne yapacaklarını araştırmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde deprem bölgesinde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kira desteğine ilişkin merak edilenleri yanıtladı. Deprem kira desteği ne zaman ödenecek? Kimler deprem kira yardımı alacak?

Deprem Kira Yardımı Gündemde

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde deprem kira desteği ile ilgili ilk açıklamalarda bulundu. Bunun üzerine evleri depremde hasar gören vatandaşlar kira yardımıyla ilgili güncel gelişmeleri araştırıyor. Evleri hasarlı olan vatandaşlara devletin kira desteğinde bulunacağı belirtildi. Depremzedeler kira yardımını ne zaman alacağını merak ederken, kira desteği tutarları her hanede değişiklik gösterecek.

Deprem Kira Desteği Ne Zaman Ödenecek?

Deprem Kira Desteği Ne Zaman Ödenecek

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından evsiz kalan vatandaşlar için kira desteği gündeme geldi. Çadırda kalmak istemeyen vatandaşların merak ettiği deprem kira yardımı hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan şu açıklamalarda bulunmuştu: “Çadırlarda kalmak istemeyen vatandaşlarımızın kira bedellerini ödeyerek konutlara yerleşmelerini sağlayacağız. Bir yıl itibariyle vatandaşlarımız buralarda kalabilecek. Türk Hava Yolları deprem bölgesine gidenleri de gelenleri de ücretsiz olarak taşıyacaktır, bunun talimatı verilmiştir.”

Deprem Kira Desteği Şartları Nelerdir?

Depremde evi hasar gören vatandaşlar için deprem bölgesinde çadır ve konteyner kentler kuruluyor. Bu süreçte çadırda kalmak istemeyen vatandaşlara yönelik deprem kira desteği gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, deprem kira desteğinin ne kadar olduğunu ve hangi koşullarda verileceğine dair şunları söyledi: “Hane başına taşınma yardımıyla birlikte 15’er bin lira vermenin hazırlığını yapıyoruz. Bu hanelerdeki vatandaşlarımızdan konteyner kentler dışında barınacaklara özellikle kira yardımını yapacağız.”

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler çevredeki 10 ilde yıkıma yol açtı. Binlerce binanın yıkıldığı ihbar edilirken deprem bölgesindeki bina hasar tespit çalışmaları sürüyor. Deprem yüzünden evi hasar gören vatandaşlara taşınma yardımıyla birlikte 15’er bin lira deprem desteği verileceği açıklandı.

İntibak
intibak.com'un kurucusu, 23 yaşında banka ve sigortacılık mezunu genç blogger. İlgimi çeken ve ilginizi çekeceğini düşündüğüm konuları paylaşıyorum.

Yorum yapın