Deprem bölgesindeki hayvan yetiştiricilerine yem desteği! Büyükbaşa 500, küçükbaşa 50 lira destek verilecek

Lütfen Oy Kullanın

Türkiye’yi yasa boğan 6 Şubat Kahramanmaraş depreminin ardından bölgedeki yaşam koşullarını iyileştirilme çalışmaları sürüyor. Deprem yüzünden binlerce binanın yıkıldığı şehirlerde, çiftçileri yakından ilgilendiren bir karar alındı. Depremin vurduğu 10 ilde hayvancılıkla uğraşanların beklediği destek geldi. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’yla büyükbaş ve küçükbaş hayvan başına verilecek yem destekleri belli oldu.

Depremden Etkilenenlere Yem Desteği

Kahramanmaraş depremleri yüzünden zarar gören ve afet bölgesi ilan edilen şehirlerde küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği desteklendi. OHAL kapsamına alınan bölgede hayvancılık faaliyetlerinin devamlılığını sağlamak adına yem desteği verilmesi kararlaştırıldı. Buna göre 6 Şubat-31 Aralık döneminde bir defaya mahsus yem desteği yapılmasıyla ilgili Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu kapsamda hayvancılıkla uğraşan depremzedeler 2023 yılının sonuna kadar sadece 1 kereliğine yem desteğinden yararlanabilecek.

TÜRKVET Kayıtlı Yetiştiricilere Verilecek

TÜRKVET Kayıtlı Yetiştiricilere Verilecek

Hayvancılık Bilgi Sistemi içindeki TÜRKVET veri tabanına kayıtlı yetiştiriciler, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yem desteği alacak. Sisteme kayıtlı hayvan sayılarını aşmayacak şekilde yapılacak yem desteğinde üst sınırı Tarım ve Orman Bakanlığı belirleyecek. Yetiştiriciler, bir defaya mahsus olmak üzere büyükbaş (sığır, manda) için hayvan başına 500 lira yem desteği alacak. Küçükbaş hayvan yetiştiricileri ise koyun, keçi için hayvan başına 50 lira destekleme ödemesi alacak.

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

Cumhurbaşkanlığı Kararı’na göre tarım ve orman müdürlüklerince hayvan miktarına ilişkin onaylanan hak edişe esas icmal listeleri, iş tarım ve orman müdürlüğü tarafından bakanlığa gönderilecek. Böylelikle hak ediş düzenlemesine ve depremden etkilenen yerleşim yerlerinin belirlenmesine ilişkin usul ve esaslar Bakanlık tarafından belirlenecek. Onaylı hak edişe esas icmal listelerinde belirtilen tutarlar, yetiştiricilere Bakanlık tarafından Ziraat Bankası aracılığıyla ödenecek.

Desteklemeye ilişkin ödemeler için gerekli kaynak, Bakanlığın hayvancılık desteklemeleri için ayrılan destek bütçesinden karşılanacak. Cumhurbaşkanı’nın imzaladığı karar, 6 Şubat’tan itibaren geçerli olmak üzere Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yem ödemelerinde haksız durum olması halinde ödeme tarihinden itibaren gecikme zammı oranları dikkate alınarak hesaplanan kanuni faiziyle birlikte geri alınacak.

İntibak
intibak.com'un kurucusu, 23 yaşında banka ve sigortacılık mezunu genç blogger. İlgimi çeken ve ilginizi çekeceğini düşündüğüm konuları paylaşıyorum.

Yorum yapın