Çocuğu olanlar dikkat! Depremden etkilenen öğrencilere 1.100 TL burs verilecek

Lütfen Oy Kullanın

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından öğrencilerin okul hayatına hızlı bir şekilde adapte olması için çalışmalar sürüyor. Bu kapsamda deprem bölgesinde yaşayan ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerini yakından ilgilendiren duyurular peş peşe geliyor. Depremin yıkıcı etki gösterdiği 11 ildeki öğrencilere 1.100 TL karşılıksız nakit para desteği verileceği duyuruldu. Depremzede öğrencilere verilecek 1.100 TL burs ile ilgili detaylar ortaya çıktı.

Kahramanmaraş depreminin ardından bölgede yaraları sarma çalışmaları sürüyor. Deprem bölgesindeki çocukların eğitim hayatına adapte olabilmeleri için burs ödemesi yapılacağı açıklandı. Bu bursun ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerini kapsayacağı belirtildi. Afet bölgesi olarak kabul edilen 11 ildeki öğrencilerin eğitim açısından mağduriyet yaşamamaları için kamu kurumlarından destekler gelmeye başladı. Öğrencilerin daha iyi koşullarda eğitim almalarını sağlamak ve eğitime destek amacıyla burs ödemesi yapılacak. Bununla birlikte deprem bölgesindeki özel okullar da 20 bin öğrenci için 68 ilde ücretsiz kontenjan açtığını duyurdu.

Depremzede Öğrencilere Burs Desteği

Depremzede Öğrencilere Burs Desteği

Kahramanmaraş merkezli depremler, çevredeki 11 ilde büyük yıkım yarattı. Bu bölgede bulunan öğrencilerin mağduriyetini gidermek için eğitim dernekleri ve Vakıflardan burs verileceği açıklandı. Öğrencileri yalnız bırakmayan vakıflar, daha fazla öğrenciye katkı sağlayabilmek için afet fonlarını devreye soktu. Bunun dışında özel okullar da kontenjan sayılarını arttırarak hem burs hem de tadilat malzemesi desteğine başladı.

Depremzede öğrencilere burs desteği veren kurumlar arasında Türk Eğitim Vakfı (TEV) geliyor. TEV, deprem bölgesi olarak kabul edilen 11 ilde öğrencilere 2.573 burs yerine 3 milyon TL ek barınma desteği sağladı. 2022-2023 yılında burs başvurusunda bulunan fakat kontenjan sıralamasına giremeyen 2 bin öğrenci için 2 milyon TL yardım yapılacak.

Öğrencilere Burs Veren Vakıflar

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, 3500 ortaokul, lise ve üniversite öğrencisine burs vereceğini duyurdu. Dernek ayrıca 500 ortaokul ve lise, 1500 üniversite öğrencisine de “Bir Işık da Siz Yakın” ve “Anadolu’da Bir Kızım Var” programları kapsamında burs ödemesi yaptı.

Kadın Hekimler Eğitime Destek Vakfı (KAHEV) Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği öğrencileri için 900 TL, diğer 4 yıllık lisans bölümleri için 700 TL, lise ve ilköğretim öğrencileri için de 500 TL burs veriyor. Ege Çağdaş Eğitim Vakfı (EÇEV) ise deprem bölgesindeki ilkokul öğrencilerine 400, lise için 700, üniversite içinde 1100 TL burs verecek.

İntibak
intibak.com'un kurucusu, 23 yaşında banka ve sigortacılık mezunu genç blogger. İlgimi çeken ve ilginizi çekeceğini düşündüğüm konuları paylaşıyorum.

Yorum yapın