Bitcoin nedir? Çalışma Mantığı Nasıldır?

5/5 - (1 vote)
Bitcoin Çalışma Mantığı Nedir?

Bitcoin kripto para piyasası olarak bilinir. Bu para piyasasının ise genel çalışma mantığı ise oldukça basit bir teori üzerine kurulmuştur. Öncelikli olarak akıllı telefon, bilgisayar ya da tabletinize bitcoin cüzdan yüklemeniz gerekmektedir. Bu bitcoin cüzdanı ise giriş yaptığınız borsa ile alakalıdır. Bitcoin cüzdanınızda genel hesaplarınızı takip edebilir ve herkesi görmesini sağlayabilirsiniz. Bitcoin cüzdanı sayesinde kolaylıkla para transfer işlemlerinizi gerçekleştirebileceksiniz.

Bitcoin Çalışma Mantığı Nedir?

Daha sonra sistem sizi blok zincirine sokar. Bu sistem sayesinde ise onaylanmış tüm bitcoin hesaplarında harcanılabilir bakiyeler hesaplanır ve onay işlemine girer. Yaptığınız transfer işlemleri ise sadece bitcoin cüzdanları arası transferi kapsar. Sahip olduğunuz bitcoin paralar sayesinde herhangi bir banka ya da yöneticiye bağlı olmadan para transferi gerçekleştirebilirsiniz.  Bitcoin para biriminin resmi olarak ilk kullanıldığı tarih ise 22 Mayıs 2010 olarak kayıtlara geçmiştir.

Bitcoinin tercih edilen para birimlerinden biri olmasının temel sebebi ise, şifreleme ihtiyacı duyulmadan kolaylıkla ve güvenle para akışı sağlamasıdır. Kısaca bu para birimi uçtan uca şifreleme yöntemi ile çalışmaktadır.

Bitcoin nedir?

Bitcoini Kim Buldu?

Hiçbir kurum ya da kuruluşa bağlı olmayan bitcoinin mucidi Satoshi Nakamoto’dur. Nakamoto bu keşfi 31 Ekim 2008 tarihinde eşten eşe elektronik para sistemi olarak açıkladı. Bitcoin üretmek için kullanılan mana ise madencilik olarak bilinmektedir. Bitcoinin en basit anlatımı duran hesap kayıtlarıdır.  Sahip olduğunuz bitcoin adresi, sizin hesap numaranız olarak belirlenir ve bu hesapta kaç tane bitcoin bulunduğu yazar.

Tüm zamanların belirlenmiş en yüksek bitcoin değeri ise $68.789.63 olarak belirlenmiştir. Bitcoin ağının merkezi yoktur ve tek elden yönetilemez. Bu yüzden güvenilir bir teknolojik alt yapıya sahiptir. bitcoin üzerinden işlem yapmak isteyen kişilere de sanal kodlar oluşturulur ve bu kodlar belirlenen güvenlik çemberinin dışına asla çıkamaz.

Bitcoin Nasıl Değerlenir?

Eğer siz de kripto para piyasasına girmek istiyor ve kripto nasıl yükselir diye merak ediyorsanız bu soruya verilecek yanıtlar oldukça basit. İşte kripto para piyasasının nasıl yükseldiğine dair küçük ipuçları;

  • Kripto para piyasası olan bitcoin kullanıcıların arz – talep dengesine göre şekillenir.
  • Belirlenen artışlar değiş tokuş sırasında anlık değişimlerden etkilenir.
  • Bitcoinin değerlenmesi için doğru yatırımı yapmak oldukça önemlidir.
  • Normal taleplerin dışında kripto paralara yönelmek bitcoinin değerini ciddi derecede arttırır,
  • Kripto para sistemi su an için vergisinin bulunmaması ve sahiplerinin açıklanmaması da kripto paraya değer katıyor.
Bitcoin nasıl elde edilir?

Eğer belirlenen kurallara uyarsanız bitcoin para birimiyle birlikte çok iyi kazançlar elde edebilirsiniz. Tabi bitcoin para piyasası son yıllarda tüm dünya ülkelerinde kullanılmaya başladığı için zaman geçtikçe kripto paranın değeri artmaktadır. Aynı zamanda sahip olduğunuz bitcoinlerin yasal düzenlemede olması sizler için çok önemlidir. Aksi takdirde yaptığınız yatırımlar güvende olmaz.

Devletin Öğrencilere Yardım Parası

İntibak
intibak.com'un kurucusu, 23 yaşında banka ve sigortacılık mezunu genç blogger. İlgimi çeken ve ilginizi çekeceğini düşündüğüm konuları paylaşıyorum.

Yorum yapın