Bel Ağrıları Neden Olur?

Lütfen Oy Kullanın

Zaman zaman belli sebeplerden dolayı bel ağrıları yaşanır. Bu bel ağrıları günlük yaşantımızı zorlayabilir ve ciddi ağrı eşiklerine kadar dayanabilir. Bel ağrıları genel olarak kendisini; yanma, batma, ağrı, yürümede zorluk yaşanması ya da belli noktalara yapılan baskılar şeklinde kendini gösterir. Bel ağrılarının nedeni ise farklı sebeplere dayanabilir. Bel ağrısı için belirlenen tüm nedenleri bu yazı dizimizde okuyabilirsiniz.

Bel Ağrıları Niçin Olur?
Bel Ağrıları Niçin Olur?

Bel Ağrıları Neden Olur?

Bel ağrıları neden olur sorusuna verilecek olan sebepler farklı hastalıkların sonuçları olarak ortaya çıkabilir. Bu ağrılara sebebiyet veren hastalıklar şu şekilde sıralanmıştır;

 • Yaralanmalar

Omurganın en hareketli bölgesi olan 12. sırt omurunda ve 1. Bel omurunun birleşiminde oluşur. Genç kişilerde genel olarak trafik kazası, yüksekten düşme ya da yaralanma sonucu oluşur. Bu sebeplere yapılan yanlış sporlarda eklenebilir.

 • Bel fıtığı

Çok fazla ağır kaldırma ya da ağır taşıma, devamlı olarak aynı pozisyonda kalma, masa başı çalışma, fazla kilo, stres ve çok doğum yapma gibi sebepler bel fıtığına sebebiyet verebilir. Bu sebeplerle birlikte omurlar arası disk kayar ve kemiklerin kayganlığı azalır. Bel fıtığı yürümede ve oturmada güçlük ve idrarını tutamama belirtiler gösterir.

 • Enfeksiyonlar

Omurgada oluşan iltihaplarının büyük bir bölümü bel bölgesinde görülebilir. Yanlış beslenme, sigara kullanımı, obezite ve çeşitli kanser hastalıkları omurgada enfeksiyona sebebiyet verebilir.

Bel Ağrısı Neden Olur?
 • Lomber dar kanallar

Disk yüksekliğinin azalması, omurlarda bulunan eklemlerin ve kapsüllerin bağlarının kalınlaşması ya da bel kayması omuriliğin geçtiği kanalı daraltır.

 • Tümörler

İyi ya da kötü huylu olarak vücutta bulunan tümörler bazen bel bölgesine de sıçrar ve metastas geçirir. Bu durumda bel ağrısına sebebiyet verebilir.

 • Stres

Bazı stresli durumlar bel fıtığına sebebiyet verebilir. Kasılan kaslar hareket kabiliyetinizi ciddi manada kısıtlar.

 • Kronik Rahatsızlar

Kronik rahatsızlar bel ağrısına sebep olabilir. Ciğerlerde oluşan bazı sorunlar belli belirsiz bir şekilde bel ağrısı yapar.

Bel ağrısı neden olur?
Bel ağrısı neden olur?

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bel ağrısı çeken kişiler kısa zamanda kalıcı tedavi yöntemlerini merak ediyor. Bu tedavi yöntemleri ağrı şekillerine göre farklılık gösterir. Bel ağrısına ne iyi gelir sorusuna verilecek tedavi yöntemleri ise şu şekildedir;

 • Papatya çayı içerek bel ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Çünkü papatya çayı kasları gevşetme özelliğine sahiptir.
 • Eğitmen eşliğinde yapılacak basit kardiyo hareketleri ve günlük aktivite,
 • Sıcak ya da soğuk uygulamalar,
 • Otururken ya da yürürken omurgayı doğru bir şekilde hareket ettirmek bel ağrılarınızı azaltabilir,
 • Ayak yapınıza uygun ayakkabı seçimi ile daha rahat hareket edebilirsiniz. Özellikle de ortopedik ayakkabı giymek bel ağrılarınızı ciddi manada rahatlatacaktır,
 • Sağlıklı beslenerek vücut yapınıza uygun olan kilo oranına kavuşabilirsiniz. Zayıfladıkça kilolar belinize baskı yapmayacak ve çok daha rahat bir şekilde hareket edebileceksiniz.

Boyun Fıtığı Baş Ağrısı Yapar mı?

İntibak
intibak.com'un kurucusu, 23 yaşında banka ve sigortacılık mezunu genç blogger. İlgimi çeken ve ilginizi çekeceğini düşündüğüm konuları paylaşıyorum.

Yorum yapın