Bedelli askerlik ertelendi mi? Milli Savunma Bakanlığı’ndan açıklama geldi!

Lütfen Oy Kullanın

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından 11 ilde büyük yıkım meydana geldi. Binlerce kişinin yaşamını kaybettiği ve yüz elli binden fazla binanın yıkıldığı deprem sonrası bölgede OHAL ilan edildi. Afet bölgesinde 3 ay süreyle OHAL ilan edilmesiyle birlikte bedelli askerlik konusu da gündeme geldi. Bedelli askerlik tarihlerinde bir erteleme olup olmadığını araştıran vatandaşlar için kritik açıklama geldi. Milli Savunma Bakanlığı, bedelli askerlik ertelendi mi sorusunun yanıtını açıkladı.

Celp Dönemleri Ertelendi

Celp Dönemleri Ertelendi

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerden sonra bölgedeki çalışmalar sürüyor. Üç ay süreyle 11 ilde OHAL ilan edilmesinin ardından gözler bedelli askerlik konusuna çevrildi. Bedelli askerlik celp ve sevk tarihi ile ilgili araştırmalar hız kazandı. Milyonlarca asker adayı, vatani görevini yapmak için hazırlanırken Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelen açıklamaya odaklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla birlikte askerlikte mart ve nisan celp tarihleri değişti.

Askerlikte mart ve nisan celp tarihleri ertelendikten sonra bedelli askerlik ile ilgili bir değişiklik olup olmadığı merak ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, mart ve nisan dönemlerinde askere gidecek olanların celp dönemlerinin mayıs ayına ertelendiğini duyurdu. Afet bölgesi ilan edilen 11 ilde ikamet eden vatandaşları ilgilendiren bu duyurunun detayları belli oldu. Buna göre ikamet adresi Kahramanmaraş, Malatya, Hatay, Elazığ, Adana, Adıyaman, Gaziantep, Osmaniye, Kilis, Şanlıurfa, Diyarbakır olanların askerlik tarihleri Mayıs ayına ertelendi.

Bedelli Askerlik Ertelendi Mi?

Cumhurbaşkanı açıklamasının ardından gözler bedelli askerlik celp ve sevk tarihlerine çevrildi. Milli Savunma Bakanlığı’ndan gelen açıklamada “Bedelli askerlik hizmeti kapsamında; 2023 yılında silahaltına alınacak yükümlülerin celp ve sevk dönemi değişiklikleri talep etmeleri halinde 2023 yılı içinde olmak kaydıyla yapılacaktır.” denildi.

7179 sayılı Askeralma Kanunu’nun 27’nci maddesi gereğince yükümlülere tebliğ mahiyetinde olan duyuruda şunlar yer aldı: “Bedelli askerlik hizmeti kapsamında 06 Şubat 2023 – 08 Mayıs 2023 tarihleri arasında birliklerine katılmayan yükümlüler hakkında bakaya işlemi yapılmayacak ve bedelli askerlik hizmeti kapsamından çıkarılmayacaktır. Yükümlüler bu duyuru metnine https://msb.gov.tr/Askeralma internet adresinden ulaşabileceklerdir.”

İntibak
intibak.com'un kurucusu, 23 yaşında banka ve sigortacılık mezunu genç blogger. İlgimi çeken ve ilginizi çekeceğini düşündüğüm konuları paylaşıyorum.

Yorum yapın