BDDK duyurdu! Kredi ve kart borcu olan depremzedeler için yeni düzenleme

Lütfen Oy Kullanın

Kahramanmaraş merkezli depremlerin arından harekete geçen kurumlar arasında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) da yer alıyor. Yüzyılın felaketi olarak adlandırılan depremden etkilenen vatandaşlara yönelik kredi kartı limitlerinin artırılması ve asgari borçların vadelerinin ötelenmesi gibi kararları duyurdu. BDDK’nın duyurusu sonrası depremden engellenen vatandaşlar için çok önemli bankacılık esneklikleri gündeme geldi.

Kredi Kartı Asgari Tutar Düzenlemesi

BDDK Genel Kurul kararına göre kredi kartlarında uygulanan limite bağlı yüzde 20 ve yüzde 40 oranlarındaki asgari tutar ayrımı kaldırıldı. Böylelikle herhangi bir limitle ilişkilendirilmeksizin asgari tutar dönem borcunun yüzde 20’si oldu. Ayrıca kredi kart limiti tespit edilirken bankalarca dikkate alınan sınırlar yükseltildi. Bu kapsamda bankalarca toplam kredi kartı limiti, ilk yıl için kart sahibinin aylık ortalama net gelirinin 4 katını, ikinci ve sonraki yıllar için ise 8 katını aşamayacak.

Asgari tutarı ödenmeyen kredi kartlarının nakit kullanımına, mal ve hizmet alımına kapatılmasına ilişkin hususlar bankanın ihtiyarına bırakıldı. Kart borçlarının ötelendiği süre boyunca asgari tutar da dahil olmak üzere bankaların alacaklarını talep etmeyerek ödemesiz dönemleri tanımlayabilmelerine imkan tanındı. Aylık ve yıllık ortalama gelir düzeyinin tespit edilemediği durumlarda gerçek kişilere kredi kartının toplam limiti 2 bin liradan 5 bin TL’ye çıkarıldı.

Kredi Teminat Süreleri Ertelendi

Kredi Teminat Süreleri Ertelendi

Bankaların kullandırdığı tüketici ve taşıt kredilerinin anapara ve faiz ödemelerinin müşterilerin talebi üzerine ertelenmesi durumunda değişiklik yapıldı. Bu durumda erteleme süresi, ilgili mevzuatta belirtilen vade sınırlarına takılmayacak. Kredi müşterisinden alınması gereken kredi derecelendirme notları ile ilave belgelerin temini de bankaların ihtiyarına bırakıldı. Depremden etkilenen müşterilerin kullandığı kredilerin gayrimenkul niteliğindeki teminatların değerlemesiyle ilgili süreler ertelendi.

Anapara ve Faiz Ödemelerinde 6 Ay Erteleme

Kredi çekmek isteyen müşteriler için, anapara ve faiz ödemelerinin asgari 6 ay süre ile ertelenmesine karar verildi. Kredi ötelemenin faiz / kar payı talep edilmeksizin yapılması durumunda müşteri talebinin aranmamasına karar verildi. BDDK ayrıca kredi ve kredi kartı taksit sınırlarına dair esnekliklerin süresini uzattı. Bu kararlar 6 Şubat 2023’ten 1 Ocak 2024’e kadar geçerli olacak.

İntibak
intibak.com'un kurucusu, 23 yaşında banka ve sigortacılık mezunu genç blogger. İlgimi çeken ve ilginizi çekeceğini düşündüğüm konuları paylaşıyorum.

Yorum yapın