BDDK açıkladı: Deprem sonrası konut, taşıt ve tüketici kredilerinde yeni düzenleme

Lütfen Oy Kullanın

Kahramanmaraş merkezli depremler tüm Türkiye’yi yasa boğdu. Ülkede bir hafta süreyle milli yas ilan edilirken, kamu kurumları da deprem sonrası yeni düzenlemeler yaptı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) depremden etkilenen vatandaşların bankalara olan kredi borçları için kolaylık tanıdı. Bu kapsamda depremzedelerin bankalara olan konut, taşıt ve tüketici kredilerinde vade sayısı, BDDK’nın daha önceden şart koyduğu süre kısıtlamasına tabi olmayacak. 6 Şubat 2023 tarihinde BDDK’nın aldığı bu kararın 6 ay süreyle geçerli olduğu belirtildi.

BDDK’dan Depremzedeler İçin Yeni Karar

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Kahramanmaraş merkezli ve toplamda 10 ili etkileyen depremlerden etkilenen vatandaşlar için harekete geçti. Depremzedelerin bankalara olan konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi borçlarında ödeme kolaylığı tanınacak. BDDK’dan yapılan yazılı açıklamada vatandaşların mevcut ve yeni kredilerde 6 Şubat’tan itibaren 6 ay boyunca vade ve taksit kolaylığından yararlanabileceği belirtildi.

BDDK’dan Kredi Vade ve Taksit Sayısında Kolaylık

BDDK'dan Kredi Vade ve Taksit Sayısında Kolaylık

Deprem nedeniyle “Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik”, “Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmelik” ve “Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik” kapsamında alınan kurul kararları duyuruldu. BDDK’nın aldığı bu kararlar kapsamında Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illerinde ikamet edenler, 6 ay süreyle kredi vade ve taksitlendirme sürelerinde kolaylıklardan yararlanabilecek.

Konut, Taşıt ve Tüketici Kredilerinde Geçerli

Alınan karara göre deprem felaketinden etkilenen illerde yerleşik kişilere yeni kullandırılacak veya yeniden yapılandırmaya tabi tutulacak kredilerde vade kolaylığı tanınacak. Konut, taşıt ve tüketici kredilerinin vadeleri BDDK tarafından daha önce belirlenen sürelere tabi tutulmayacak. Bu kredilerde vade ve taksitler ödemesiz dönemlerin uygulanması da dahil olmak üzere bankalar tarafından yeniden belirlenecek.

BDDK tarafından belirtilen illerde yerleşik üye işyerlerinde kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet satımlarında kredi kartı taksitlendirme süreleri bir kata kadar artırılacak. Bu karar, 6 Şubat 2023 tarihinden 6 ay süre ile geçerli olacak şekilde uygulamaya alınacak.

İntibak
intibak.com'un kurucusu, 23 yaşında banka ve sigortacılık mezunu genç blogger. İlgimi çeken ve ilginizi çekeceğini düşündüğüm konuları paylaşıyorum.

Yorum yapın