Bankalardan örnek davranış! Depremde hayatını kaybedenlerin borçları silindi!

Lütfen Oy Kullanın

Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem 10 ilde yıkıma neden olurken felaketin boyutları daha net görülmeye başlandı. Binlerce binanın yıkıldığı deprem bölgesinde çok sayıda vatandaş hayatını kaybetti. Tüm Türkiye, depremzedelerin yaralarını sarmak için seferber olurken, kamu ve özel bankalardan da örnek bir davranış geldi. Türkiye’de uzun yıllardır hizmet veren bankalar, depremde hayatını kaybeden vatandaşların kredi ve kredi kartı borçlarını anaparayla birlikte sildi.

Bankalardan Deprem Seferberliği

Türkiye’yi yasa boğan depremlerin ardından bankalar da yurt genelindeki seferberliğe dahil oldu. Birçok kurum ve kuruluş depremzedelerin yaralarını sarmak için maddi destekte bulunurken bankalardan gelen hamle beğeni topladı. Bankacılık sektörü, AFAD ve Türk Kızılay’ın yanı sıra birçok dernek üzerinden gelen yardımları depremzedelere iletiyor. Bu süreçte 2022 yılını 433,5 milyar liraya ulaşan net dönem karı ile kapatan bankalar, depremde vefat eden vatandaşların borçlarını silmek için harekete geçti.

Bireysel Kredi, Ek Hesap ve Kredi Kartı Borçları

Bireysel Kredi, Ek Hesap ve Kredi Kartı Borçları

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında binlerce kişi hayatını kaybetti. Deprem sonrasında kamu kurumlarının çalışması aralıksız devam ederken bankacılık sektöründen beklenen hamleler geldi. Türkiye İş Bankası ve Garanti BBVA gibi özel bankalar, depremde hayatını kaybeden vatandaşların borçlarını sileceklerini duyurdu. İş Bankası Grubu, depremde yaşamını yitiren müşterilerin tüm bireysel kredi, ek hesap ve kredi kartı borçlarının ana para dahil olmak üzere silineceğini açıkladı.

İş Bankası, deprem bölgesinde yeniden üretim ve istihdamı tahsis etmek için ilk aşamada 10 milyar liralık kaynak ayırdığını duyurdu. İş Bankası, gerçek kişiler ve KOBİ’lere verilen tüm kredileri 6 ay faizsiz öteleme kararı aldı. Bu hamlelerin bir benzeri Garanti BBVA’dan geldi. Bankacılık devi, depremde hayatını kaybedenlerin kredi ve kredi kartı borçlarını anapara dahil olmak üzere sildiğini duyurdu.

Kamu Bankaları Seferberliğe Katıldı

Bankaların deprem sonrası hayatını kaybedenlerin borçlarını silme seferberliğine kamu bankalarından destek geldi. Halkbank kredi geri ödemelerini faizsiz olarak erteledi ve hayatını kaybeden müşterilerin anaparaları dahil borçlarını sildi. Halkbank ayrıca deprem bölgesine 16 milyar liralık istihdam ve üretim desteği başlattı. Vakıfbank ve Ziraat Bankası da ölen müşterilerin kredi borçlarını sildiğini duyurdu.

İntibak
intibak.com'un kurucusu, 23 yaşında banka ve sigortacılık mezunu genç blogger. İlgimi çeken ve ilginizi çekeceğini düşündüğüm konuları paylaşıyorum.

Yorum yapın