ATH Nedir? Ne İşe Yarar?

5/5 - (1 vote)

ATH, uzun senelerden beri finans sektöründe kullanılan başlıca kavramlardan biridir. Ağırlıklı olarak kripto para endüstrisinde yer verilir. Peki, ATH nedir? Bu terim, “All Time High” kelimelerinin kısaltılmış halidir. Türkçe de ”Tüm zamanların en yüksek seviyesi” olarak geçer. Adından da anlaşılacağı gibi herhangi bir valığın piyasada görücüye çıktığı ilk andan itibaren yakaladığı en yüksek fiyat etiketini temsil eder. Bu varlıklar kripto para birimi, token ya da hisse senedi olabilir. ATH, özellikle yatırım camiası için son derece önemlidir. Ciddi bir haber değeri taşır.

Dünyada kripto paralara olan ilgi ve kullanım her geçen gün arttıkça hayatımıza yeni kelimeler ve terimler ekleniyor. ATH terimi genellikle kripto para birimleri ile ilgilenenler tarafından kullanılır. Öte yandan kripto para birimleri ile finansal kazanç elde etmek istiyorsanız ATH teriminin ne anlama geldiğini öğrenmeniz gerekiyor. ATH, bir varlığın belirli bir pazarda veya borsada elde ettiği en yüksek fiyattır.

Bu kavram, varlıkların piyasaya sürülmesinden itibaren yakaladığı en yüksek fiyat anlamına gelir. ATH terimi, kripto para birimleri tarafından gerçekleştirilen hamleler için kullanılır. En yüksek seviyeye ulaşan kripto para birimi ATH gerçekleştirir. Yani bu, kripto para birimine ait olan varlığın kendi rekorunu kırdığı anlamına geliyor.  

ATH Önemi

ATH Önemi
ATH Önemi

ATH, finansal bir varlığın satın alınabilecek maksimum değerini yansıtır. Ek olarak bahsi geçen varlığı belirtilen fiyatlardan satın alabilecek yatırımcıların olduğunu gösterir. Uzmanlar tarafından oldukça kıymetli bir veri olarak nitelendirilmektedir. ATH, piyasa dengelerine etki edebilecek bir güce sahiptir.

ATH Örneği

Herkesin bildiği üzere piyasa açısından en değerli kripto para birimi Bitcoin’dir. Kısaltması ise BTC olarak bilinmektedir. BTC, 10 yılı aşkın süredir sektörde faaliyet halindedir. Hem bireysel hem de kurumsal yatırımcıların portföyünde kendine yer bulmaktadır.

Lider kripto para birimi piyasaya çıktığı andan itibaren en yüksek seviyesini 68.000 dolar ile 2021 yılında yakaladı. Yani bu dönemde ATH yaptı. Şu an ise çok daha düşük seviyelerde hareket ediyor. Tekrar 68.000 doları geçtiğinde yeni bir ATH yapmış olacak. İşte ATH kavramı bu kadar basit bir işleyişe sahiptir.

İlginizi çekebilir;

Yorum yapın