Anne Kart Başvurusu Nasıl Yapılır 2023

5/5 - (1 vote)

Anne Kart Başvurusu Nasıl Yapılır 2023 Anne Kart Başvurusu Nereden Yapılır?

Anne Kart Başvurusu Hakkında

Devletimiz 81 il ve illere bağlı olan ilçelerde vatandaşları için bazı sosyal ve maddi yardım projeleri yürütmektedir. Yapılan bu yardımların temel amacı ise; artan enflasyon oranlarına karşı vatandaşın maddi gücünü korumak, alım gücünü desteklemek ya da vatandaşın sosyal hayata daha fazla karışmasını sağlamaktadır. Geçtiğimiz senelerde başlatılan ve hala yürürlükte olan anne kart başvuru projesi de İstanbullu vatandaşların yüzünü güldürdü. İstanbul büyükşehir belediyesi tarafından oluşturulan bu yardım projesinde 0 ile 4 yaş arası bebeği olan annelere toplu taşımalardan ücretsiz bir şekilde yararlanma hakkı sunulmaktadır. Bu yardımı yeni öğrenen anneler de belirlenen sosyal yardım projesine nasıl dâhil olacağını merak etmeye başladı. Bu yazı dizimizde anne karta dair tüm sorularınıza cevap bulabilecek ve başvurunuzu tamamlayabileceksiniz.

Anne Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Anne Kart Online Başvuru Nasıl Yapılır?

Anne kart online başvuru yapmak için İstanbul Büyükşehir Belediyesinin sizler için hazırladığı siteye giriş yapmanız ve sizden istenen tüm bilgileri belirlenen formu eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Belirlenen bu form sayesinde, büyükşehir belediyesine ait olan bu yardımdan çok kolay ve hızlı bir şekilde fayda sağlayabileceksiniz. Unutmadan söylemeliyiz ki bu kart sadece İstanbul içi ulaşım için geçerlidir.

Belirlenen yardım projesine dâhil olmak için https://www.istanbulkart.istanbul/anne-kart linkine tıklayabilirsiniz.

Anne Kart Başvurusu Nasıl Yapılır 2023

Anne Kart Başvuru Formu

Anne kart başvuru formu sayfasına yukarıda belirlenen link üzerinden ya da İstanbul Büyükşehir Belediyesi internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu formu internet üzerinden doldurup gönderdikten sonra belirlenen en kısa süre zarfı içerisinde anne karta sahip olup ücretsiz bir şekilde yolculuk yapabileceksiniz.

Anne Kart Başvuru Nasıl Yapılır?

Eğer kart başvurunuzu internet üzerinden yapmak istemiyor ve anne kart başvuru nasıl yapılır diye araştırma yapmak istiyorsanız, yaşadığınız il ya da ilçenin belediye binalarına giderek bu yardımdan nasıl fayda sağlayacağınızı öğrenebilirsiniz. Bu sayede belirlenen yardım projesinin tüm detaylarını öğrenebilir ve başvuru sürecinizi başlatabilirsiniz.

Anne Kart Başvuru Ne Zaman Sonuçlanır?

Bu yardım projesine dâhil olan kişilerin en çok öğrenmek istediği konu ise anne kart başvuru ne zaman sonuçlanır sorusuna verilen cevaptır.

Eğer başvurunuzu online olarak yaptıysanız, kartınız belirttiğiniz adresinize PTT kargo aracılığı ile aynı hafta içerisinde gönderilir. Ama eğer başvurunuzu belediyelerde bulunan beyaz masa aracılığı ile yaptıysanız kartın size ulaşma süresi 5 ile 10 gün arasında değişiklik gösterebilir.

Anne Kart Başvuru Şartları

Her yardım türünde olduğu gibi bu yardım türünün de belli başvuru şartları bulunmaktadır. Bu şartlarının olmasının temel sebebi ise, gerçekten ihtiyaç sahibi kişileri belirleyip belirlenen yardımı sadece onlar için kullanmaktadır. Anne kart başvuru şartları nelerdir diye merak ediyorsanız, bu şartlar İBB tarafından şu şekilde açıklanmıştır;

  • İstanbul il sınırları içerisinde ikamet ediyor olmak,
  • Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşı olmak,
  • 0 ile 4 yaş arasında bebeği olan anneler.

Belirlenen yardım türünde yoksul ya da yardıma muhtaç şartı aranmaksızın, bu kriterlere uyan herkes anne karttan fayda sağlayabiliyor.

Anne Kart Başvurusu Nereden Yapılır?

Anne Kart Başvuru Ne Zaman Sonuçlanır?

Bu ücretsiz ulaşım yardımına başvuru yapan kişiler anne kart başvuru ne zaman sonuçlanacak diye merak etmeye başladı.

Anne kart başvuru sonuçlarını yukarıda belirtilen link üzerinden ya da ikamet ettiğiniz şehirde bulunan beyaz masa biriminden öğrenebilirsiniz.

Anne Kart Başvuru Sorgulama İşlemi

Anne kart başvuru sorgulama işlemi İBB sitesinde bulunan anne kart uygulaması üzerinden yapılmaktadır. Aynı zamanda bu kartı çıkartırken bir kereliğe mahsus olmak üzere 10 Türk Lirası ücret ödemeniz gerekmektedir. Eğer çocuğunuz belirlenen yaş kriterini geçerse kartınız otomatik olarak iptal edilir.

Uyumayan Bebekler İçin Okunan Dua
İntibak
intibak.com'un kurucusu, 23 yaşında banka ve sigortacılık mezunu genç blogger. İlgimi çeken ve ilginizi çekeceğini düşündüğüm konuları paylaşıyorum.

Yorum yapın