2023 Ev hanımlarına devlet destekleri! Başvuran her kadına en az 1000 TL verilecek

Lütfen Oy Kullanın

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde yapılan sosyal yardımlar arasında ev hanımlarına da çeşitli ödemeler yapılıyor. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2023 yılında ev hanımlarına hangi ödemeler yapıldığı merak konusu oldu. Belirli şartları sağlayan ev hanımlarına devlet tarafından sağlanan sosyal yardım ödemeleri nakit olarak yapılıyor.  Devletten nakdi sosyal yardım almak isteyen ev hanımları için ödeme detayları ve başvuru şartları belli oldu.

İşsiz, Boşanmış, Dul Ev Hanımlarına Devlet Desteği

Boşanmış ve herhangi bir iş yerinde çalışmayan ev hanımlarına devletten maddi destek veriliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başlatılan bu destekte geliri olmayan ev hanımlarına düzenli maaş bağlanıyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) aracılığıyla yapılan bu yardımların ilki dul maaşı olarak bilinen eşi vefat eden her kadına yönelik aylık ödemedir. Bu maaşı alabilmek için kişinin sigortalı olarak çalışması ve emekliliği hak etmiş olmasına dikkat ediliyor. Ev hanımlarına yapılan ödemeler her iki ayda bir olacak şekilde 1000 TL tutarla hesaplara yatırılıyor.

Eşi Vefat Eden Kadınlara Maddi Yardım

Eşi Vefat Eden Kadınlara Maddi Yardım

Dul maaşı olarak bilinen bu ödemede başvurular ikamet edilen ilçedeki SYDV birimlerine yapılıyor. Hem buradan hem de Alo 144 Sosyal Yardım Hattı üzerinden başvuru sonucu sorgulanabilir. Devletin ev hanımlarına yaptığı bir diğer sosyal yardım ise 65 yaş üzerinde olan ve geliri muhtaçlık seviyesinin altında olanlara bağlanan yaşlılık aylığı oluyor. Bu aylıktan yararlanmak için kişinin sigortalı olmaması ve bakmakla yükümlü kimsesinin bulunmamasına dikkat ediliyor.

Başvurular SYDV ve Kaymakamlık’tan Yapılıyor

Halk arasında 65 yaş aylığı olarak bilinen bu maaştan yararlanabilmek için kişinin aylık 2 bin 833 TL’den daha az gelire sahip olması şartı bulunuyor. Nafaka veya emekli maaşı gibi geliri olmayan ev hanımları aylık bin 988 TL ödeme alıyor. Kadınlara muhtaçlık aylığı olarak verilen diğer sosyal yardımlar SYDV birimlerine bağlı kaymakamlıklar üzerinden yapılıyor. Eşinden ayrılmış kadınlar belirli şartları taşımaları halinde baba maaşından yararlanabiliyor. Annenin çocuğu yoksa maaşın yüzde 75’ini, anne hayattaysa yüzde 50’sini alma hakkı bulunuyor.

İntibak
intibak.com'un kurucusu, 23 yaşında banka ve sigortacılık mezunu genç blogger. İlgimi çeken ve ilginizi çekeceğini düşündüğüm konuları paylaşıyorum.

Yorum yapın